סדר פסח בכרמל

חרוסת יין ומנות חגיגיות לכל המאושפזים, בופה מפנק לפסח במחלקת יולדות. והשנה גם הטבלת כלי פסח ועירוב מהודר לבית החולים, דירת אירוח למלווי חולים. ועוד חידושים רבים לקראת הפסח בבית החולים כרמל. "נעשה הכל כדי שכולם יוכלו להרגיש ולהנות מאווירת החג" אומר רב בית החולים כרמל הרב מאיר אינדיק.
רב הכללית הרב לפקיבקר לוחץ את ידו של עוז יאיר המנהל הלוגיסטי לצידו רב כרמל הרב אינדיק וסגן רב הכללית הרב צבי הרשקוביץ
קרדיט – צילום ירון חזן

השנה חג הפסח יוצא ביום שבת ועל מנת להיות מוכנים בזמן בית החולים כרמל מוכשר ומוכן לחג החל מיום רביעי בשעות הצהרים במבצע לוגיסטי מורכב. ההכשרה מסתיימת בשעות הבוקר המוקדמות, ומיד צוות מטבח בית החולים מסתער על המשימה של בישולי החג והבישולים השוטפים של בית החולים. רב ביה"ח הרב מאיר אינדיק, "אנו מבקשים מכל מבקרי בית החולים להימנע מהכנסת חמץ החל מה- 17.4 ועד למוצאי שבת ה – 27.4 כולל .

החל מיום רביעי לפני החג ועד לאחר הפסח יוצבו שלטי הסבר בכניסות בית החולים ב 3 שפות המבקשים מציבור המבקרים שלא להכניס אוכל וחמץ למתחם בית החולים על מנת לשמור על בית החולים כשר לפסח. "בשערי הכניסה לבית החולים כרמל מקבוצת הכללית,יוצבו ארונות מיוחדים בהם יוכלו המבקרים להשאיר את החמץ ולאסוף אותו ביציאה, אומר מנהל הבטחון של כרמל ניר רוגר. פרט לחמץ ולאוכל מבושל תותר הכנסה של ירקות פירות ובקבוקי שתיה בלבד". במערך הרפואה של בית החולים כרמל ישחררו לביתם את החולים שיוכלו לחגוג את ליל הסדר בביתם, אולם גם עבור אלה שיאלצו להישאר בבית החולים לצורך אישפוז מכינים בכרמל את הכל כדי לאפשר למאושפזים להרגיש את טעם ואוירת החג.

השנה מטופלי בית החולים יופתעו גם מהמנות המיוחדות והטעימות שמנהל המטבח חביב בנאי והשף עופר פישמן מכינים עבורם לליל הסדר. 
" כדי להימנע מהכשרת כלי חמץ  לפסח, הצטייד מטבח בית החולים בסטים כפולים וחדשים של צלחות סכו"מים מגשים וכוסות, כשכל הכלים הינם מיוחדים ומיועדים לפסח בלבד ", מעדכן עוז יאיר המנהל הלוגיסטי .

לקראת חג הפסח ערך הרב ישראל רוזנטל אב"ד בבית הדין הרבני בחיפה סיור מקיף בבית החולים, הרב התרשם עמוקות ממכלול שירותי הדת המוצעים למאושפזים ולבני משפחותיהם. במסגרת הסיור הרב רוזנטל עמד מקרוב על הכשרת מטבח בית החולים לפסח והביע סיפוק רב מרמת הכשרות במהלך השנה כמו גם על הטכלוגיות החדשניות הביומטריות להבטחת בישול ישראל ובמיוחד לחג הפסח. הרב הודה להנהלת הבית החולים על מבצע הטבלת הכלים ובירך את מנהל בית החולים ד"ר גולדברג בשנים ארוכות של בריאות טובה.

הרב מנחם לפקיבקר הרב הראשי של הכללית אומר כי רמת ואיכות הכשרות הם מהגורמים החשובים המביאים את היולדות מהמגזר הדתי חרדי ושומרות המסורת להעדיף ולבוא ללדת בכרמל ולא רק בגלל השירות הרפואי האיכותי, אלא גם בגלל שבית החולים כרמל מוביל בכל תחום שרותי הדת והכשרות לאדם הדתי בעת אישפוזו בכרמל.

לאחרונה נוסף חידוש משמח לרווחת המאושפזים. מנות בד"ץ חמות בארוחת בוקר ובארוחת ערב כשכל המוצרים המוגשים הינן בכשרות בד"צ. שינוי זה שדרג את מנות הבד"ץ לדברי שף בית החולים מר עופר פישמן .

כדי להכשיר את המטבח המרכזי ואת כל עשרות מטבחי המחלקות, יפשטו צוותים מתוגברים של משגיחי כשרות מומחים מטעם המחלקה לדת וכשרות של הכללית ויכשירו בקיטור ועל פי דרישות ההלכה את כל המטבחים.
"גם  עגלות החימום החדשות המספקות אוכל למחלקות עברו תהליך הכשרה מיוחד והם יהיו כשרות לפסח" מעדכן עוז יאיר מנהל הלוגיסטיקה בבית החולים. כמו כן מאושפזים שיבקשו כשרות מהודרת יוכלו להינות ממנות גלאט ומנות בד"ץ מיוחדות שיגיעו אליהם למחלקות.

 "בהזדמנות זו ברצוננו להודות ולהוקיר את פעילותו המסורה של הגבאי בן שמעון אומר הרב אינדיק, שבכל השנה
משקיע מאמץ רב בהחזקת המניין, בטיפול ודאגה למלווים ובמאושפזים שבאים לקבל את עזרתו במהלך השבת בבית הכנסת וטורח ודואג מידי שבת לקידוש כיד המלך באווירה משפחתית". בשנה החולפת הוקמה ביוזמתו של  עוז יאיר מנהל הלוגיסטיקה פינת ישיבה ואכילה לצורך שומרי מסורת בה מוצבים מידי שבת  מקרר וארון חימום כמו גם שולחנות וכסאות לרווחת המלווים.

אנו נכסנים לשנה השלישית לפעילות המוצלחת של דירת אירוח "אוהל מנחם" על ידי ארגון אור הכרמל בראשות הרב יוסף ברדוגו. הדירה מיוחדת במינה והיא משמשת כמלונית המיועדת למלווי חולים בשבתות ובחגים. ולטובת הורי פגים ומקרים מיוחדים במהלך כל ימי השבוע .

 כדי לענות לשאלות מאושפזים והמתעניינים בכלל בנושא תרופות כדורים ותרופות חמץ, הוציא בית החולים כרמל בשיתוף רב הכללית הרב מנחם לפקיבקר  ובאישור הבד"ץ העדה החרדית, מדריך מודפס ומסודר של התרופות הכשרות לפסח. בנוסף יעמוד מוקד טלפוני מיוחד שיענה לשאלות ויתן הבהרות בנושא תרופות כשרות לפסח. המוקד יהיה זמין 24 שעות למעט שבתות וחגים בטלפון או *2701.

בבית החולים כרמל יערכו 2 סדרים גדולים ומרכזיים. אחד בבית החולים כרמל בבנין המרכזי והשני במחלקה הגריאטרית הממוקמת ברחוב חורב אותו יערוך הרב יוסף ברדוגו יושב ראש ארגון "אור הכרמל" יחד עם מתנדביו המסורים, הסדרים יערכו לפי כל כללי ומסורות ליל הסדר. את הסדר המרכזי  יערוך החזן הנודע הרב חיים הויזר  ובמטבח בית החולים מכינים צוות השפים מאכלים מיוחדים ולפי כל המנהגים כדי לתת למאושפזים ובני המשפחות שלהם טעם מתוק של חג. מאושפזים שיבקשו יוכלו להזמין דרך האחות האחראית  יין ל 4 כוסות חרוסת ומצות אליהם למחלקה. גם הגדות צבעוניות ויפות הופקו במיוחד והם יחולקו לכל מאושפז ואורח בבית החולים.

לפני כניסת החג תתבצע מכירת חמץ כללית של כל חמץ בית החולים. מאושפזים ואנשי צוות שירצו, יוכלו למכור גם את החמץ האישי שלהם בצורה פרטנית אצל רב בית החולים הרב מאיר אינדיק. הרב יעביר את כל חתימות מכירת החמץ לרבנות הראשית בחיפה שמוכרת אותו כבכל שנה לגוי.

 " פסח הוא חג של חירות ושמחה  ואנחנו בבית החולים כרמל עושים ונעשה הכל, כדי לאפשר למאושפזים שלנו להרגיש ולהנות מטעם החג ככל שניתן, אומרים עוז יאיר  ורב בית החולים הרב אינדיק. אנו קשובים ופתוחים לכל שאלה או בקשה בנושא הפסח. וציבור המבקרים והמאושפזים שלנו מוזמן לפנות אלינו, אנחנו כאן בשבילכם. אנו מאחלים  לכל הבאים בשערי בית החולים ולכל בית ישראל חג פסח מלא בריאות ואושר מכל הלב ".

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Email

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.