שנונית שפלה, עטלפון לבן, לבנין הצנון ונחושית

כ-100 מינים של בעלי חיים וצמחים התגלו באירוע "ביו-בליץ" של החברה להגנת הטבע, שנערך בשבוע שעבר בחולות קיסריה, בהם חדף, שנונית שפלה, עטלפון לבן, לבנין הצנון ונחושית
שנונית שפלה
קרדיט-עמרי אמיר

ב-11-13.4.19, התקיים בחולות קיסריה אירוע ה"ביו-בליץ" הראשון, ביוזמת בית ספר שדה חוף הכרמל של החברה להגנת הטבע ובהשתתפות  חוקרים ומומחים ממגוון תחומים – זוחלים, מכרסמים, חרקים, פרפרים, יונקים גדולים ועטלפים – ועשרות מתנדבים, ביניהם משפחות מהאזור שהגיעו על מנת לסייע. לדברי המארגנים, מטרות האירוע – ללמוד את השטח מבחינת עושר ביולוגי, איסוף וריכוז מידע ונתונים שהצטרפו למאגר הידע משנים קודמות , על מנת לקבל החלטות תיכנוניות המתייחסות לערכו של השטח.  גם החשיפה של הציבור המקומי והציבור הרחב לבית הגידול של החולות תורמת ליצירת קבוצת תמיכה להקמת שמורה בחולות קיסריה. "שטחי מסדרון החולות של קיסריה תוארו בספרות המקצועית כייחודיים ובעלי חשיבות לשימור ברמה הלאומית. זוהי שארית הפליטה של בית גידול ייחודי שמרביתו המוחצת נבנתה. המחקר שבוצע במסגרת האירוע מאושש את ההשערה כי על אף הפרעות, השטח נותר איכותי ועשיר. הנאת הציבור מהמשאב הייחודי, מגלה גם את הפוטנציאל התיירותי שלו", אומרת יעל לביא אפרת, רכזת שמירת טבע מחוז חיפה בחברה להגנת הטבע.

לדברי המומחים, הממצאים שהתגלו מרתקים מבחינת המגוון הביולוגי, כאשר בין היתר נמצאו מעל 70 מינים של פרוקי רגליים, יונקים גדולים כמו חזירי בר ומכרסמים ייחודיים לחולות כמו גרביל החוף, 7 מינים של פרפרים , זוחלים כמו ישימונית מצויה, נחושית חולות ושנונית השפלה (הסכנת הכחדה)  ומינים מגוונים נוספים כמו עטלפון לבן, צפרדע נחלים, חדף, ארנבת מצויה, שועל, תן, חומט, ומיני עופות . "גם היום, איומי הפיתוח מרחפים מעל החולות הזהובים, למרות שנקבעו להישמר כפתוחים בתוכנית המתאר המחוזית. יוזמות עולות חדשות לבקרים, לכבישים, תשתיות, שכונות ואפילו בית עלמין אזורי, שנידון בימים אלו בביהמ"ש לעניינים מנהליים בחיפה. אנו תקווה כי הנתונים צפויים לסייע בתכנון גן לאומי ושמורת טבע בחולות, שיבטיחו את עתידם", מוסיפה לביא אפרת.

ליאלי בר-און, מנהלת בית ספר שדה חוף כרמל של החברה להגנת הטבע, מספרת כי זו הפעם הראשונה שבית ספר שדה לוקח על עצמו סקר ברמה כל כך גבוהה, וקוראת למי שהנושא יקר לליבו לקחת חלק בקמפיין הגיוס שפתוח עד סוף חודש אפריל, בכתובת הבאה –https://my.israelgives.org/he/campaign/holot. "נשמח אם תחליטו להעניק לקרובכם מתנה מיוחדת לחג – כוס רב פעמית מבמבוק, מגדיר מסדרת מגדירי הכיס או סיכה בצורת גרביל, ובכך לתרום לקידום השמירה על החולות", היא מסכמת.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Email

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.