אכילה בהפרעה

על רקע הנסיקה במקרים של הפרעות אכילה הרחיבה כללית את המרפאה הייחודית לטיפול בהפרעות אכילה
צוות מרפאת הפרעות אכילה
צילום: דוברות כללית מחוז חיפה

על רקע הצורך הגובר במתן כתובת טיפולית להפרעות אכילה ששכיחותן עולה ומתרחבת בקבוצות שונות, שלא היו מוכרות בעבר, פתחה כללית במחוז חיפה וגליל מערבי מרפאה ייעודית ואיכותית לתופעה קשה זו.

מסביר יואב לרון, פסיכולוג קליני ומנהל המרפאה להפרעות אכילה של כללית: הפרעות אכילה הן תופעות המופיעות בכל שכבות האוכלוסייה ונמצאות במגמת עליה, בעיקר בשל מאפייני החברה המערבית. לא רק שיעור הסובלים ממנה עולה, אלא שחל שינוי בתמהיל המתמודדים: ירידה בגיל הסובלים ממנה, כשהיא נצפית כבר בגילאים 8-10 ומאידך עלולה להופיע גם בעשור החמישי לחיים. בנוסף, אם בעבר יוחסה בעיקר לנערות ולנשים, הרי כיום יש לא מעט נערים וגברים הסובלים ממנה. כמו כן, היא הולכת ומתרחבת גם באוכלוסיות בהן לא נצפתה בעבר, כמו החברה הערבית והדתית, כחלק מההיטמעות בתרבות המערב.

שכיחותה של אנורקסיה נרווזה בגילאים 15-24 בישראל היא כ-1.2% בנשים ו-0.2% בגברים, בולמיה נרווזה כ-3% בנשים וכאחוז בגברים (בחצי מהמקרים בולמיה תופיע לאחר שלב של מוקדם יותר אנורקסיה) ו-1-5% מהאוכלוסייה סובלים מהפרעת אכילה בולמוסית.

ד"ר סבטלנה לבנטמן, פסיכיאטרית בכירה ומנהלת המרפאה לבריאות הנפש של כללית בתרדיון, מציינת כי מדובר בהפרעות נפשיות עם מהלך ממושך, המלוות בסכנה בריאותית, עד כדי סכנת חיים חמורה בקרב הסובלים מאנורקסיה נרווזה. שיעור התמותה הוא גבוה מאוד, כ-5% בטווח זמן הקצר, ועוד כ-10% מסיבוכים נלווים בטווח הארוך. תופעות המתאפיינות באכילה עודפת או דווקא הימנעות מאכילה בשל הפרעה בדימוי עצמי, דימוי גוף לקוי ופחד מהשמנה. שיעורי ההחלמה נמוכים יחסית: רק כ-50% מהחולות באנורקסיה ישובו לדפוסי אכילה ומשקל תקינים, אצל 30% יחול שיפור חלקי והשאר יוגדרו כחולות כרוניות. אולם, התערבות טיפולית מוקדמת מונעת פגיעה גופנית בלתי הפיכה ומפחיתה את הסיכון להתבססותה של מחלה כרונית, תוך צמצום הסיכון לתמותה.

סימני האזהרה הנפוצים: התעמלות כפייתית, דיאטה כפייתית, שקילות חוזרות, החבאת מזון, הכחשת רעב, סירוב לאכול בחברת בני משפחה או חברים וביקורים בשירותים מיד לאחר הארוחות להקאת המזון שזה עתה נאכל.

במחקרים שנעשו בשנים האחרונות בתחום ישנה הסכמה רחבה בדבר החשיבות שהטיפול יינתן על ידי צוות רב מקצועי הפועל כגוף אחד עם ולמען המטופלים, כאשר נדרשת הבנה רב מימדית של ההפרעה המורכבת  מגורמים ביולוגים-גנטיים, ריגשיים, משפחתיים וחברתיים-תרבותיים.

בהתאם לגישה זו, הפעילה כללית מרפאה ייעודית להפרעות אכילה הממוקמת במרפאת ברה"נ של כללית בתרדיון – משגב, אך משרתת את כל מבוטחי כללית במחוז חיפה וגליל מערבי.

המרפאה מנוהלת על ידי פסיכולוג קליני, כאשר כל מטופל מלווה ע"י צוות רב תחומי, הכולל רופאת מתבגרים או פסיכיאטרית – בהתאם לצורך וע"י דיאטנית שהתמחתה בתחום, מתן טיפול  פסיכותרפי ואחות. במסגרת המרפאה ניתנים גם טיפולים מותאמים לצרכים של כל אחת ואחד מהמטופלים, כגון טיפול באמנות, טיפול משפחתי, הדרכות הורים, או טיפול קבוצתי. הפנייה לטיפול במרפאה, נעשית עם הפנייה כתובה מרופא משפחה, פסיכיאטר או דיאטנית.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Email

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.