כללית מציעה: ממוגרפיה ליד הבית

מהלך להגברת ההיענות של כללית לבדיקות ממוגרפיה: ניידות המגיעות למרפאות והסעות למכוני ממוגרפיה
ניידת ממוגרפיה ליד מרפאת כללית
צילום דוברות הכללית

לאחר שנרשמה הצלחה למהלך בו מביאה כללית ניידות לבצוע ממוגרפיה למרפאות ברחבי המחוז ובהמלך השנה שעברה פקדו 30 ניידות את המרפאות ובוצעו בהן כ 1700 בדיקות ממוגרפיה, במהלכן אותרו כ 20 נשים עם ממאירות בשד וחייהן נצלו, החליטה כללית להרחיב את המבצע והשנה מתוכננים 70 ביקורים ניידות שיוצבו בסמוך למרפאות כללית ויבוצעו בהן כ-5600 בדיקות. זאת בנוסף על הסעות מאורגנות למכוני ממוגרפיה שמפעילה כללית לנשים, בעיקר מישובים קטנים ומרוחקים וכמובן הפניה למכוני הממוגרפיה ברחבי האיזור.

בעבר הובאו הניידות אך ורק לישובים מרוחקים ממכוני ממוגרפיה. ההחלטה להציב ניידות ליד מרפאות הממוקמות גם בערים בהן יש מכוני ממוגרפיה נגישים, התקבלה בכללית לאחר שנמצא כי חל שיפור ניכר בהיענות לביצוע הבדיקה בקרב נשים בקבוצת היעד, בגילאי 50-74 אשר לא נבדקו למעלה משנתיים.

כדוגמה, רק לאחרונה הוצבו ניידות במרפאת קרית אליהו בחיפה ובקרוב מתוכננות בטירת הכרמל, בעכו, קריות ולעוד מרפאות ברחבי האיזור. תודות ליוזמה זו בוצעה ממוגרפיה  לנשים ששנים רבות שלא הגיעו לבדיקה במכון בעירן, על אף זימונים ותזכורות חוזרות.  כדי למנף את הפעילות, ממוצבים מבצעי הבדיקות בהפנינג בריאות וצוותי המרפאות דואגים גם להשלים בדיקות חסרות אחרות, חיסונים ובדרך זו הופכים את האירוע לחוויה מהנה ופחות מאיימת לנבדקת.

ד"ר לילך דולב, סגנית המנהלת הרפואית של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי מסבירה את הרקע ליוזמה של כללית להביא ניידת ממוגרפיה אל המרפאות: הניסיון שלנו מלמד שנשים, מתקשות להגיע למכון ממוגרפיה, גם אינו מרוחק מאד, בשל הצורך בנסיעה, התארגנות להעדר מהבית למספר שעות מהבית וכן יש גם חסם פסיכולוגי בהחלטה לנסוע למכון. לעומת זאת, כאשר הניידת מגיעה אל המרפאה, קל להן יותר להגיע כי הבדיקה נגישה וזמינה, הנשים מלוות על ידי צוות המרפאה המוכר שלהן והן נבדקות בסביבה ידידותית בעבורן ואז ההיענות עולה בעשרות אחוזים.

על כן, נערכנו בהתאם והחלטנו להשקיע משאבים רבים בהבאת ניידות למרפאות כדי לוודא שהנשים אכן יעברו בדיקה שמאפשרת הצלת חיים על ידי איתור וטיפול מוקדם. בשנה שעברה נערכו עשרות מבצעי בדיקות ברחבי המחוז על ידי ניידות ממוגרפיה והשנה החלטנו להגדיל עוד יותר את מספרן.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Email

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.