תנועת אומ"ץ קוראת לשר קיש לקיים את טקס הענקת פרס ישראל: "הביטול מונע משיקולים זרים"

באומ"ץ תוהים האם לשר החינוך ישנה סמכות לבטל את חלוקת הפרס בקטגוריות הקבועות בתקנון ∙ בתנועה מתחייבים לפעול בכל הכלים העומדים לרשותם לשינוי ההחלטה ∙ יו"ר אומ"ץ, פנחס פליצ'ה פלד: "מדוע הטקס לא בוטל לפני שנודע על זכייתו של איל וולדמן?"

החלטתו של שר החינוך יואב קיש לבטל את הענקת פרס ישראל בכל התחומים הקבועים עוררה ביקורת רבה מצד ראשי האקדמיה בארץ. ראשי תנועת אומ"ץ – היו"ר פנחס פליצ'ה פלד, ויו"ר המועצה הציבורית עו"ד יצחק מינא – פנו לקיש בבקשה כי יחזור בו מהחלטתו, והבהירו: " בכוונתנו למצות בעניין זה את כל ההליכים העומדים לרשותנו".
שר החינוך טען כי חלוקת הפרסים בקטגוריות הרגילות נדחית לשנה הבאה "עקב המלחמה". יחד עם זאת לפני כחודשיים, מן הסתם בעיצומם של הקרבות בעזה וכשהצפון מפונה ממרבית התושבים, הודיע קיש כי הטקס יתקיים כסדרו, בתוספת שתי קטגוריות חדשות: "ערבות הדדית" ו"הצלה וגבורה אזרחית".
השינוי החד בעמדת השר העלה באופן טבעי סימני שאלה. לפני מספר ימים התקבל מענה, כשפורסם כי קיש החליט על ביטול פרס ישראל מפני שאחד הזוכים שנבחרו ע"י ועדה מקצועית הוא איל וולדמן. וולדמן, אחד היזמים המוערכים ביותר בעולם ולא רק בארץ, היה אחד ממובילי מחאת ההייטקיסטים נגד הרפורמה/הפיכה משטרית. לדברי פליצ'ה פלד, זו הסיבה האמיתית לביטול ולא המלחמה, ובפנייה לקיש הוא שואל את השר: "מדוע לא ביטלת את הטקס לפני שנודע על זכייתו של מר וולדמן בפרס?"
באומ"ץ גם תוהים האם לשר החינוך ישנה כלל סמכות להורות על ביטול הפרס, שמהווה מסורת חשובה הנמשכת ברציפות כ-70 שנה, לרבות אחרי מלחמת יום כיפור העקובה מדם ובמהלך מלחמת לבנון ה-I. "החלטת השר מונעת משיקולים זרים", סיכם פליצ'ה פלד. "זוהי החלטה שרירותית ופסולה, שמהווה פגיעה חמורה ביותר במעמדו של המדע בישראל ובתשתית הרוחנית שעליה בנויה המדינה".

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Email

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.