אומ"ץ למען ילדים ונוער בפנימיות והוסטלים

פליצה פנחס פלד יור תנועת אומץ.
פליצה פנחס פלד יור תנועת אומץ.

למען ילדים ונוער בפנימיות והוסטלים: אומ"ץ קוראת לשר מרגי להרחיב את סמכויות הנציבות השומרת על זכויותיהם

נציבות פניות ילדים ונוער בהשמה חוץ ביתית פרסמה את הדוח השנתי שלה מתוך כ-300 פניות, 65 לא טופלו מפני שהן חורגות מתחום סמכות הנציבות  יו"ר אומ"ץ, פנחס פליצ'ה פלד: "ישנה חשיבות רבה בהפצת המידע על קיומה של הנציבות לנערות ונערים שלא יודעים כי קיימת כתובת אליה הם יכולים לפנות"  

קטינים הנמצאים במסגרות חוץ ביתיות – הוסטלים, פנימיות, משפחות אומנה – זקוקים להגנה על זכויותיהם. למען מטרה משמעותית זו הוקם גוף ייעודי: נציבות פניות ילדים ונוער בהשמה חוץ ביתית. הנציבות פרסמה את הדוח השנתי שלה ל-2023, ולאור הממצאים החליטו בתנועת אומ"ץ להיכנס לעובי הקורה.

הממצא המדאיג ביותר לדברי נציגי אומ"ץ בוועדות הכנסת – עו"ד מרדכי שנאבל ושלמה קלדרון, שכיהן כיו"ר לשכת המבקרים הפנימיים בישראל – הוא שיעור הפניות שלגביהן אין לנציבות כלל סמכות בירור וטיפול: 65 מתוך כלל 296 הפניות בשנת 2023.

"אם נתח כזה נכבד מהפניות לא נמצא בסמכות הנציבות, לדעת אומ"ץ יש לבדוק את החוק על-מנת להרחיב את הסמכויות", כתבו יו"ר התנועה פנחס פליצ'ה פלד ויו"ר המועצה הציבורית עו"ד יצחק מינא. הפנייה נשלחה אל שר הרווחה והביטחון החברתי יעקב מרגי, ואל חבר הכנסת ישראל אייכלר, יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת שאמורה לדון בנושא.

פליצ'ה פלד ציין כי 79% מהפניות נמצאו צודקות, נתון שמדגיש את הצורך במתן כלים נוספים לנציבות. 92% מהפניות הגיעו במישרין מהקטינים, ולכן קורא פלד לפעול גם למען העלאת המודעות לקיומה של נציבות פניות ילדים ונוער בהשמה חוץ ביתית: "ישנה חשיבות רבה בהפצת המידע על קיומה של הנציבות. יש נערות ונערים רבים שלא יודעים כי קיימת כתובת אליה הם יכולים לפנות".

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Email

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.