חמש שנים, 1250 ניתוחים בשיטת המוס בלין

הצלחה לשיטת המוס בה מובטחת הוצאה מלאה של הגידול במהלך ביקור אחד, עם החלמה מהירה ופחות צלקות.


המקום היחיד בו מבוצע הניתוח בקהילה הוא המרכז הרפואי לין, שעד כה בוצעו 1250 ניתוחים כאלה בהצלחה ראויה לציון .


במרכז רפואי לין של כללית מציין 5 שנים ליישומה של שיטת המוס (MOHSלהסרת נגעים ממאירים בעור עם תוצאות מרשימות. מדובר בגישה פורצת דרך של ניתוח חדשני שבוצע לראשונה במרכז רפואי בקהילה. 


היתרון בביצוע הטיפול בחדרי הניתוח בקהילה במקום בבית חולים: משך ההמתנה לניתוח 2-3 שבועות לכל היותר,במקום שנה ומעלה בבתי חולים באיזור.

ד"ר גיל תמיר, מומחה בכירורגיה פלסטית במרכז רפואי לין של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, המרכז את יישום השיטה בלין ומבצע את הניתוחים, הינו אחד משני המנתחים היחידים בארץ בעלי תעודת חבר בחברה האמריקאית לניתוחי מוס


קבלת התעודה מותנית בהשתלמות בארה"ב, עמידה בבחינות וכדי לשמרה נדרשת מדי שנה הצגת מקרים חדשים לבחינה.מדובר בטכניקה מיוחדת ויעילה ביותר לטיפול בסרטני עור, בעיקר אלה המפושטים בתוך העור, הרחק מעבר למה שנראה על פני השטח. הבעיה היא שגידולים אלה עלולים להיות "שורשים" או "שלוחות" בעומק העור או לאורך כלי דם, עצבים או סחוסים. בשיטות הניתוח הרגילות מוסר הגידול ונשלח למעבדה לבדיקה פתולוגית שתוצאותיה מתקבלות לאחר מספר שבועות, זמן רב לאחר סגירת החתך וריפוי הפצע. במידה ומסתבר כי שולי הרקמה עדיין מעורבים ב"שורש" הגידול ולא כל הגידול הוסר, נאלצים המטופלים, לעבור ניתוח או מספר ניתוחים נוספים, עד להסרה מלאה


לעומת זאת, בניתוח בשיטת המוס מתבצעת, תוך כדי הניתוחבדיקה מיקרוסקופית מיידית ומלאה של כל שולי רקמת הגידול במעבדה פתולוגית מיוחדת שהוקמה בסמוך לחדר הניתוח בליןבקרת איכות לפענוח הפתולוגי נעשה בסיועה ופיקוחה של ד"ר יהודית קראוס מנהלת מחלקת פתולוגיה בבי"ח העמק מקבוצת כללית שסייעה בהקמת השירות ומלווה את השירות מהקמתובהתאם לנתונים מדוייקים שמתקבלים מהמעבדה יכול המנתח לדעת אם הכל הוסר או שיש צורך בהמשך הכריתה.


 החולה, ששוהה כל העת במתחם חדר הניתוח בלין, שב לחדר ניתוח ובו במקום מוסרים השוליים המעורבים בגידול וחוזר חלילה, עד הסרת הגידול בשלמותו, הכל במהלך אותו ניתוח. בנוסף, בשיטה זו ניתן לדייק בהסרת האיזורים הנגועים, ללא פגיעה ברקמות בריאות, תוך שימור מירבי של עור בריא. כך גם מתאפשר שיחזור מלא של הפגם וצמצום הסיכון לצלקות מכוערות ופגמים אסתטיים קשים, בעקבות כריתות חוזרות. חשוב מכל, בתום הניתוח המטופל והמטפל רגועים בידיעה שאכן הנגע הוצא במלואו.


בסדרות גדולות שנערכו בעולם הוכח כי בניתוחי מוס, שרק בהם מובטחת הסרה מלאה של כל שורשי ושלוחות גידול, מושג שיעור הריפוי הגבוה ביותר מכל שאר הטיפולים הקיימים לסרטן העור, בשיעורים של- 96-99%, בהתאם לסוג הגידול. 

מדובר בשיטה שהומצאה בוויסקונסין, ארה"ב ע"י ד"ר פרדריק מוס ומעטים המרכזים בהם היא מיושמת בארץ,בשל מורכבותה המחייבת צוות מיומן וציוד יעודי, כולל מעבדה פתולוגית צמודה לחדר הניתוח ועלותה הגבוהה. מרכז רפואי לין ייחודי בכך שהיא מיושמת במרכז רפואי בקהילה ובכללית מצאו כי בשיקלול כל הנתונים, ההשקעה מוצדקת, נוכח התוצאות טובות והיתרון הרב למטופל.

 צילום דוברות הכלליתFacebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Email

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.