משרד הבריאות מפרסם להערות ציבור מתווה פעולה לכלל מוצרי הטבק והעישון, לרבות סיגריות וסיגריות אלקטרוניות

משרד הבריאות
משרד הבריאות

שר הבריאות משה ארבל: "תופעת העישון מדאיגה מאוד ומשרד הבריאות בראשותי נחוש לקדם צעדים לצמצומה ולהגביר את המודעות לפגיעה שנגרמת בעקבותיה. המאבק בעישון מצריך מאמץ מורכב ומשותף, ואנו מחויבים לפעול ליישום המדיניות במגוון תחומים של מניעה ועידוד הגמילה, כדי להביא לקידום בריאות הציבור – צעירים ומבוגרים כאחד – מפני העישון ונזקיו".

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב: "נוכח ממדי התפשטות התופעה בחנו את כלל הצעדים האפשריים, וממשיכים לפעול בדרכים רבות על מנת להעלות את המודעות לסכנות שבשימוש במוצרים אלו. אנחנו ממליצים לנקוט במדיניות מחמירה ובצעדים דרמטיים המתחייבים מכורח המציאות. כאשר ברור לכולנו כי הדרך הטובה ביותר להפסיק לעשן היא לא להתחיל לעשן".

צמצום תופעת העישון ונזקיה היא אחת המשימות הלאומיות החשובות בתחום בריאות הציבור, כאשר משרד הבריאות מחויב למאבק בעישון והשלכותיו.

משרד הבריאות מפרסם היום, יום ב', להערות הציבור, מתווה פעולה לכלל מוצרי הטבק והעישון, זאת לאחר שבחודש מאי השנה הקים המשרד צוות פעולה לאומי להתמודדות עם נזקי הסיגריות והסיגריות האלקטרוניות, שבחן מחדש את המדיניות בנושא ופעל על מנת למגר את התופעה.

הצוות פעל בארבעה צוותי משנה – מדיניות, אכיפה, הסברה, הכשרה והשפעה, וכלל שותפים מתחומים רבים: משרדי ממשלה, חברה אזרחית, נציגות בני הנוער, נציגות הורים, שלטון מקומי, רופאים שונים בהם רופאי ילדים ופסיכיאטרים, אקדמיה ואנשי מקצוע נוספים. פעולת הצוות נעשתה במקביל לפעולות נוספות שנעשות יחד עם משרדי ממשלה וגורמים חברתיים על מנת להעלות מודעות לנזקי המוצרים המסוכנים האלה. הצוות הגיש את מסקנותיו למנכ"ל משרד הבריאות שאישר את ההמלצות שגובשו וכעת מפרסם המשרד להערות הציבור מתווה פעולה זה.

שר הבריאות משה ארבל: "תופעת העישון במדינת ישראל הפכה למגיפה של ממש. שיעור המעשנים בקרב האוכלוסייה הבוגרת עומד כיום על יותר מ-20% ואנו עדים לעלייה בחשיפת בני הנוער לסיגריות אלקטרוניות, כל זאת, לצד הנזקים הקשים הנגרמים מעישון פאסיבי. מדובר בתופעה מדאיגה מאוד ומשרד הבריאות בראשותי נחוש לקדם צעדים לצמצומה ולהגביר את המודעות לפגיעה שנגרמת בעקבותיה. יש בידינו לעשות הרבה כדי להפחית את מספר המעשנים באוכלוסייה מחד, ולמנוע הצטרפותם של חדשים למעגל המעשנים מאידך. המאבק מצריך מאמץ מורכב ומשותף, ואנו מחויבים לפעול ליישום המדיניות במגוון תחומים של מניעה ועידוד הגמילה, כדי להביא לקידום בריאות הציבור – צעירים ומבוגרים כאחד – מפני העישון ונזקיו".

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב: "מגפת העישון היא אחד מהאיומים המשמעותיים על בריאות הציבור, כאשר לפי ארגון הבריאות העולמי עישון טבק ומוצריו הוא סיבת המוות המובילה הניתנת למניעה. בשנים האחרונות, תופעת העישון גדלה ומתרחבת, ונזקי העישון החמורים גובים מדי שנה את חייהם של כ-8,000 נשים וגברים בישראל כתוצאה מעישון, 800 מהם כתוצאה מעישון כפוי (פסיבי). הסיגריות האלקטרוניות הן איום חדש וממשי על בריאות הילדים, בני הנוער והמבוגרים כאחד. לפני מספר חודשים, בתוך שבועות בודדים, שני נערים אושפזו בעקבות שימוש בסיגריות אלקטרוניות. זוהי קריאת השכמה ומשרד הבריאות נחוש לפעול על מנת לצמצם את השימוש בכלל מוצרי הטבק והעישון, לרבות סיגריות וסיגריות אלקטרוניות. נוכח ממדי התפשטות התופעה בחן המשרד את כלל הצעדים האפשריים, פעל ופועל בדרכים רבות על מנת להעלות את המודעות לסכנות שבשימוש במוצרים אלו.

בצוות הפעולה הלאומי נכחו גורמים רבים ששמו להם מטרה אחת – לצמצם את השימוש בסיגריות ובסיגריות אלקטרוניות, ולשמור על בריאות הציבור בכלל ועל בריאות הנוער שלנו בפרט. אנחנו ממליצים לנקוט במדיניות מחמירה ובצעדים דרמטיים המתחייבים מכורח המציאות.כאשר ברור לכולנו כי הדרך הטובה ביותר להפסיק לעשן היא לא להתחיל לעשן.

אנו קוראים גם להורים להכיר את האיום ולדבר עם ילדיהם על הנושא. משרד הבריאות ימשיך בפעולות נרחבות כדי להעלות מודעות לתופעת העישון הגדלה ונרחבת ולנזקי מוצרי העישון, בפרט לסיגריות אלקטרוניות, שהפכו בשימוש תדיר בקרב בני נוער וצעירים."

קווי מדיניות שיש לנקוט בישראל לאור המלצות צוות הפעולה הלאומי

תכולה
• קביעת איסור טעמים
• מתן סמכויות לאכיפת מגבלת ריכוז הניקוטין הקיימת היום בחקיקה (ביחס לסיגריות אלקטרוניות) למשרד
הבריאות
• הגבלת נפח נוזל המילוי המותר לייבוא, שיווק ומכירה
מראה
• החלת אזהרות גרפיות על כלל מוצרי הטבק והעישון
• החלת אחידות חזותית על מוצרי העישון והאידוי (מעבר לאחידות של החפיסות)
מכירה
• איסור מכירת סיגריות אלקטרוניות חד פעמיות
• מכירת מוצרי טבק ועישון בחנויות ייעודיות בלבד וצמצום מספר נקודות המכירה
• העלאת גיל המכירה ל-21
• מתן סמכויות למשרד הבריאות לבצע אכיפת איסור פרסום ברשת האינטרנט
מיסוי
• השוואת מיסוי על סיגריות אלקטרוניות ויתר מוצרי הטבק
• החלת מיסוי על ניקוטין המיועד לשימוש שאינו רפואי
• החלת מיסוי על המכשיר עצמו

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Email

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.