אחות הצילה חיי נערה שעברה אירוע מוחי

האירוע הפסיכיאטרי זוהה כאירוע מוחי מנהלת הסיעוד בבריאות הנפש של כללית אבחנה שנערה שהתמוטטה ברחוב עברה אירוע מוחי, הצילה את חייה ובהמשך, בעוד צוות ביה"ח מייחס את התופעות לבעיה פסיכיאטרית, עמדה האחות על כך שיש לשלול אירוע מוחי וצדקה באבחנתה
מיכל אידלמן הצילה חיי נערה שעברה אירוע מוחי
צילום: דוברות כללית

מיכל אידלמן אוחנה, אחות מנוסה ומנהלת הסיעוד בשירותי בריאות הנפש של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, הבחינה בעת שנהגה ברכבה, בהתקהלות סביב נערה שהייתה מוטלת על הרצפה. האינסטיקט שלה כאחות היה להגיע מיד לעזרתה. היא עצרה את הרכב בצד וניגשה לעזור. מקהל הצופים מסביב שמעה שהנערה נפלה לפתע והתעלפה, הסובבים ניסו להרים אותה וללוות אותה לביתה, אך ללא הצלחה. מיכל דאגה לשנות את תנוחתה על ידי הרמת הרגלים לזרימת דם משופרת. מאחר והנערה הייתה בהכרה ודיברה לעניין, ניסתה מיכל לברר מה ארע, אך הסתבר שהנערה אינה זוכרת את אירוע הנפילה. היא מסרה פרטים כיצד ליצור קשר עם  אמה ומיכל ביקשה לקבל פרטים נוספים שעשויים לסייע באבחון המצב, כמו מחלות רקע, תרופות שהיא נוטלת. אך מסתבר שעד לאותו רגע היתה הנערה בריאה לחלוטין, ללא מחלות רקע וטיפול תרופתי. מיכל דאגה להזמנת אמבולנס ובמקביל המשיכה לבדוק את הנערה. היא הבחינה שנוצר עיוות בפנים והן אינן סימטריות וכאשר ביקשה ממנה לחייך החיוך היה לא סימטרי, ידה השמאלית שמוטה ולא היה ביכולתה ללחוץ יד או להרים יד שמאלית או להזיז את רגלה השמאלית. מיד עלה חשד בלבה של מיכל כי מדובר באירוע מוחי. בהגיע האמבולנס ביקשה מהנהג לפנותה מיד לבית חולים ולא להתעכב בבדיקה נוספת, כי כל דקה יקרה במצב של אירוע מוחי שבו יש חלון זמן קצר למתן טיפול שימזער נזק בלתי הפיך. כמו כן, הנחתה לדאוג לבטיחותה, כי פלג גופה השמאלי היה משותק. חשוב מכל, הדגישה בפני צוות האמבולנס, יש למסור במיון כי למרות גילה הצעיר, יש סימנים ברורים לכך שעברה אירוע מוחי ועל כן חיוני שתתקבל מיד ולא ישהו אותה בהמתנה עד  לבדיקה וטיפול, כביכול זו סתם עוד נערה שהתעלפה. מסתבר כי בבית החולים, לאחר שסיטי ראש היה תקין, ייחס הצוות את התופעות לתגובה נפשית ולא לאירוע מוחי. כאשר מיכל שמעה זאת מהאם, עמה יצרה קשר כדי לשאול לשלום הנערכה, 

עמדה מיכל, דווקא כאחות פסיכיאטרית מיומנת, על כך שאין מדובר בשיתוק על רקע פסיכיאטרי והמליצה להורים להתעקש כי למרות תוצאות הסי.טי היה תקין יושלם הברור, כפי שנוהגים גם כשיש חדש לאירוע פסיכיארטי, אז דואגים תמיד להשלים בירור גופני מלא, לשלילת מחלות גופניות, לפני מתן אבחנה נפשית ועל כן חיוני שהיא תעבור mri.

התעקשותה של האחות המנוסה הסתברה כמוצדקת ולאחר שבוצעה בדיקת mri ראו הנוירולוגים כי הנערה עברה אירוע מוחי וכי יש פגיעה מוחית. חיי הנערה בת ה- 16 ניצלו תודות להתערבותה של מיכל והיא עתידה לעבור תהליך שיקום ממושך.

הורי הנערה: "אנו מודים מכל לב לאחות שהצילה את בתנו. בזכותה של מיכל הבת הגיעה במהירות לבית החולים והוחל טיפול שהציל את חייה והפחית את הנזקים לעתיד. מדהים שהיא אבחנה ברגע הראשון בשטח מה שהרופאים בבית החולים לא הצליחו משך יומיים. ההתעקשות של מיכל שאין מדובר בתגובה נפשית ושחשוב כי  בתנו תעבור בדיקת MRI היתה מוצדקת ומקצועית וחשובה להמשך הטיפול והשיקום שלה."

מיכל מבקשת לחדד ולציין שאם מופיעים סימנים מחשידים לאירוע מוחי, חייבים להתייחס אליהם גם כשמדובר באדם כה צעיר ללא כל תחלואת רקע.  

ד"ר סיון בלוךנוירולוגית בכירה בכללית, מנהלת המחלקה בבית חולים כרמל והמרפאה הנוירווסקולרית במרכז רפואי לין:

שבץ מוחי בצעירים מופיע בשכיחות נמוכה, אך בהחלט מתרחש. בגיל הצעיר, התופעה השכיחה יותר היא של  דימומים מוחיים על רקע מלפורמציות בכלי דם אך בהחלט מתרחשים גם שבצים על רקע איסכמי ועל רקע חסימת כלי דם, בעיקר במטופלים עם נטייה לקרישיות יתר, כאשר בדרך כלל הנטייה לקרישיות יתר מתגלה רק לאחר אירוע השבץ. המסר החשוב ביותר הוא שבכל הופעה פתאומית של חסר נוירולוגי כמו חוסר יכולת דבר, עווית בפנים, בלבול, חוסר יכולת להפעיל חלק מהגפים וכדומה, יש לפנות מידית את האדם לחדר מיון, ללא תלות בגילו. אבחנה מבדלת של שבץ מוחי קיימת בכל גיל, אפילו בילדים וטיפול מיידי עשוי להציל חיים ולתרום באופן משמעותי לצמצום הנזק הנוירולוגי, מניעת איכות קשה ופגיעה ניכרת באיכות החיים.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Email

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.