תשעה ניצולי שואה ועולים נוספים הגיעו הערב לישראל במטוס חילוץ רפואי של זק"א בסיוע הקרן לידידות וארגון יד ישראל כחלק ממערך הטסה מיוחד של פורום הארגונים זק״א, חב״ד מולדובה, הג׳וינט, הסוכנות היהודית והקרן לידידות

צילום: דוברות זק״א

לפני כשעה נחת בישראל מטוס החילוץ הרפואי ועליו קשישים ניצולי שואה, חולים ופצועים שחולצו ע"י מתנדבי זק"א מאזורי הלחימה בלב אוקראינה.
צוות מיוחד של רופאים ופראמדיקים של זק"א ליוו את הטיסה הרפואית ממולדובה לישראל.
בנוסף הובאה גם גופתו של שורד השואה אהרון סקמורובסקי ז"ל, שחולץ יחד עם אשתו מקייב ע"י מתנדבי זק"א ונפטר בבית החולים בקישינב כשהוא מוקף בבני משפחתו.

את פניהם של העולים קיבלו שרת העלייה והקליטה הגברת פנינה תמנו שטה, מנכ"ל זק"א דובי ויסנשטרן ומנכ״לית הקרן לידידות איילת שילה תמיר, עובדי משרד העלייה והקליטה בליווי אמבולנסים של זק"א ועזר מציון שהסיעו את העולים החדשים לבתי חולים, בתי אבות ודירות יעודיות שהוכנו להם מבעוד מועד.

שרת העליה והקליטה, פנינה תמנו שטה קיבלה את פני שורדי השואה בנחיתתם בישראל ואמרה: ״אין יותר סמלי מערב זה לזיכרון יום השואה והגבורה, לקבל את פניהם של ניצולי השואה שברחו מהקרבות מאוקראינה והגיעו אלינו בטיסת חילוץ מיוחדת של זק״א והקרן לידידות. לפני 80 שנה לא היה לעם היהודי לאן לברוח, והיום יש לכל יהודי בעולם בית מוגן. זו זכות ומשימה ראשונה במעלה לסייע לשורדי השואה, ללוות אותם ברגעים הקשים ולוודא שבגילם המופלג יהיה להם ביטחון פיזי ונפשי. זו חובתנו וכך נעשה״.

מנכלית הקרן לידידות איילת שילה תמיר : "אני גאה על הזכות שיש לנו להעניק לנצולי שואה, שבפעם השנייה בחייהם חשו סכנת חיים אמתית והפכו לפליטים, את סגירת המעגל שאפשרה להם להגיע הביתה – לישראל. מאז פרוץ המלחמה באוקראינה, סייענו לצד שותפינו בהעלאתם של כשלושת אלפים יהודים לישראל. הגעתם של הניצולים בערב יום הזיכרון לשואה מסמלת יותר מהכל את מהות הציונות והערבות ההדדית בעם היהודי. אני מודה לכל השותפים שלנו שבזכות שילוב הידיים בכל העת נצליח במשימה החשובה שלקחנו על עצמנו".

חיים אוטמזגין מפקד היחידות המיוחדות בזק״א ומנהל מוקד החירום של זק״א אוקראינה בישראל: ״ארגון זק"א נטל על עצמו להיות ראשון ומוביל במקומות מהם אחרים בורחים, כך במשימות זק"א בארץ בכבוד המת וכך בהובלת משימות חילוץ פליטים ניצולי שואה, פצועים וקשישים מלב אוקראינה כשלא הייתה כל דרך אחרת להצילם. מתחילת ימי הלחימה פועלים המתנדבים סביב השעון ובמסירות בהובלתם של סגן מפקד זק״א אוקראינה נחמן דיקשטיין ורעייתו וולרי אשר בזכות פועלם ניצלו חייהם של מאות פצועים וחולים ועשרות ניצולי שואה. המחולצים מגיעים למתחם הרפואי של זק"א במולדובה, שם זוכים לבית חם בשיתוף חב"ד מולדובה וטיפול רפואי עד להגעתם לישראל"

מנכ"ל זק"א, דובי וייסנשטרן
"המבצע הרביעי להטסה רפואית ממולדובה הסתיים בהצלחה. עשרות הפליטים שהובאו לישראל חולצו מאוקריאנה במבצעים מורכבים שהובלנו ובזכות שילוב כוחות ושיתוף הפעולה עם הארגונים והקרנות הפועלים לצידנו בשותפות אמיצה בראשם הקרן לידידות, ארגון יד ישראל ע״י הרב משה פימה, חב״ד מולדובה בנשיאות הרב זושא אבלסקי, נציגי משרד החוץ במולדובה, נציגי נתיב, שגריר ישראל במולדובה מר יואל ליאון, ג'וינט ישראל, הסוכנות היהודית, הרב יצחק חלפון ורעיתו
למרות המצב המורכב, מתנדבי זק"א ממשיכים לפעול בכל זירה למען הצלת חיים וכבוד המת ".

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Email

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.