משרד הבריאות שוקל: שידור חי מהדיון על חיסון הילדים

מתחילת משבר הקורונה צוותי מגן דוד אדום לקחו למעלה משלושה מיליון בדיקות לקורונה מתושבי מדינת ישראל, החל ממחר יועברו הבדיקות לחברות פרטיות

בכיר במשרד: "בודקים כיצד להגביר את השקיפות". פייזר: החיסון לילדים יעיל ביותר מ־91%. היום: מודל הכיתה הירוקה נכנס לתוקף; המעונות המפוקחים: לא ניישם אותו. כך מפרסמים הבוקר (א'), כתבי ישראל היום: ארז לין, מיטל יסעור בית-אור ונועם (דבול) דביר

משרד הבריאות שוקל: שידור חי מהדיון על חיסון הילדים

בכיר במשרד: "בודקים כיצד להגביר את השקיפות". פייזר: החיסון לילדים יעיל ביותר מ־91%. היום: מודל הכיתה הירוקה נכנס לתוקף; המעונות המפוקחים: לא ניישם אותו. כך מפרסמים הבוקר (א'), כתבי ישראל היום: ארז לין, מיטל יסעור בית-אור ונועם (דבול) דביר

במשרד הבריאות בוחנים אפשרות לשדר השבוע בשידור חי חלק מדיון המומחים על אישור החיסון בילדים, כפי שעושים האמריקנים אצלם. ביום שלישי השבוע תדון ועדת מומחים מטעם מינהל התרופות והמזון האמריקני, ה־FDA, באישור חיסון לבני 5 עד 11. לאחר האישור בארה"ב צפוי להתקיים דיון המומחים בישראל. עד כה התקיימו דיוני הצוות לטיפול במגיפות באופן לא שקוף, כאשר רק כשבוע לאחר הדיון היו מתפרסמים סיכומי הישיבות.

עם זאת, בכיר במשרד הבריאות ציין כי הם דנים: "באיזה פורמט לעשות את הדברים כדי להשיג יותר שקיפות. דנים גם באיזה פורום תתקבל ההחלטה, אולי בצוות לטיפול במגיפות ואולי בהרכב רחב יותר. וייתכן שחלק מזה ישודר בשידור חי, לא כל הדיון. זאת בגלל ההבנה שנושא חיסון הילדים רגיש במיוחד. אנו רוצים לעשות את זה בצורה שקולה מאוד. לשקול את הבעד והנגד ולהציג זאת בצורה ברורה. אני מעריך שיוחלט שיהיה ברור שהחיסונים בטוחים ויעילים".

לאחרונה התקיימו דיונים בצוות לטיפול במגיפות בדרישה לשקיפות, בדומה לאופן שבו משודרים בשידור חי דיוני הוועדה המייעצת ל־FDA האמריקני. אך בצוות לטיפול במגיפות דחו את ההצעה, כאשר חלק מהחברים ציינו כי ספגו איומים בשל עמדות שהציגו בדיון.

ההערכה היא שהחיסונים לילדים יינתנו החל בדצמבר וייתכן שאף מוקדם יותר. בישראל אין עדיין מנות חיסון מותאמות לילדים. יש הסכם רכש מול פייזר, אך הגעת מנות החיסון לילדים צפויה לארוך עוד כמה שבועות. החיסונים צפויים להינתן בקופות החולים ועדיין לא ברור אם יינתנו גם בבתי ספר.

חברת "פייזר" הודיעה ביום שישי כי החיסון המיוחד שפיתחה עבור גילאי 5 עד 11 הראה 90.7 אחוזי יעילות במניעת התסמינים במקרה של הידבקות בנגיף הקורונה בניסוי שערכה. הניסוי הראה כי בקבוצת המחוסנים התסמינים היו קלים בהרבה מהתסמינים של אלו שנדבקו בקבוצת הביקורת הבלתי מחוסנת.

בארגונים המפעילים את מעונות היום המפוקחים (נעמת, ויצו ואחרים), מסרבים להחיל את מודל הכיתה הירוקה אצלם מהיום, "מהסיבה הפשוטה שעד לרגע זה לא הועברה לנו ולו בדיקת אנטיגן אחת", נמסר משם.

ביקורת נשמעה גם מצד מפעילים פרטיים של מסגרות לגילאי לידה עד 3. יו"ר פורום הגנים הפרטיים, עו"ד קרן אוחנה־איוס: "לא נעשתה שום פנייה אלינו או אל ציבור ההורים".

מיזם הכיתה הירוקה מתרחב לגני הילדים ולמעונות היום, בערים הירוקות והצהובות.

מצ"ב הכתבה בישראל היום:
https://www.israelhayom.co.il/health/article/5247285

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Email

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.