מי ישמור על עובדי הבניין? תנועת אומ"ץ נרתמת למאבק להגברת הפיקוח באתרי הבנייה

הישג לאומ"ץ: נמצא פיתרון לנכה ערירי שעמידר ניסתה לפנות מדירתו המאבק הציבורי שהובילה התנועה למען מרדכי כהן צדק זכה להצלחה ∙ צו פינוי נגד מרדכי בוטל והוא יקבל דירה חלופית עד לגיבוש הסדר קבוע ∙ יו"ר אומ"ץ פליצ'ה פלד מתחייב: "נמשיך ללוות את התהליך" הישג חשוב לתנועת אומ"ץ ולצדק – ובשורות טובות מאוד למרדכי כהן צדק: מרדכי נכה ערירי מתגורר מזה שנים רבות בדירת דיור ציבורי בקרית שמונה. חברת עמידר הוציאה נגדו צו פינוי וזאת לאחר שסירבה לבקשתו לרכוש את הנכס, כפי שהחוק מאפשר לו. לאחר פנייתו של כהן צדק לתנועת אומ"ץ, שלח ראש התנועה פנחס פליצ'ה פלד מכתב בהול אל שר השיכון, זאב אלקין, בבקשה כי יתערב בפרשה העגומה. התנועה המשיכה לשמור על קשר רציף עם לשכתו של השר אלקין, וכן התנהלה מול גורמים נוספים על-מנת לסייע למרדכי, שמתקיים מקצבת ביטוח לאומי וחי לבדו לאחר שאחיו נפטר לאחרונה. המאבק התנהל גם במישור המשפטי, ורשם הצלחה: השופט אשר קולה, סגן נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת, ביטל את צו הפינוי. בפסק הדין של קולה נקבע כי מאחר שדירתו הנוכחית של מרדכי לא ראויה למגורים, הוא יקבל דירה חלופית – וזאת עד להסדרת פתרון קבוע. באיגרת ששלח יו"ר אומ"ץ פליצ'ה פלד לחברי התנועה הוא מודה למברכים הרבים ולכל מי שנרתם לעזרתו של כהן צדק. פלד התחייב כי "תנועת אומ"ץ תמשיך ללוות את התהליך, הן השלטוני והן המשפטי, עד אשר יימצא למרדכי הסדר קבע". ____________________ תנועת אומ״ץ, אזרחים למען מנהל תקין וצדק חברתי ומשפטי, עומדת בראש המאבק בשחיתות השלטונית ופועלת למען הקניית ערכי המנהל התקין, טוהר המידות והדמוקרטיה. כמו כן פועלת תנועת אומ״ץ למען צדק חברתי ומשפטי.

במחצית הראשונה של 2022 ההפקרות בענף גבתה את חייהם של 15 עובדים מבדיקה שערכו אנשי אומ"ץ עולה כי בכל הארץ ישנם רק 16 פקחים אשר מופקדים על כ-15,000 אתרי בנייה יו"ר אומ"ץ, פנחס פליצ'ה פלד: "משרד הבינוי והשיכון חייב לתת את הדעת בהקדם"

בשנת 2020 נהרגו 32 עובדי בניין. גם ב-2021 עמד מספר ההרוגים בתאונות עבודה בענף הבנייה על המספר הבלתי נתפש 32. השנה שילמו בחייהם על ההפקרות השוררת באתרי בנייה רבים 18 בני אדם, כשרק בשבוע שעבר הצטרפו לסטטיסטיקה העגומה עוד קורבנות – דיאב ותד, בן 21, וחסן ותד, בן 29 ואב לתינוק בן 3 חודשים, שנמחצו למוות ע"י מכולה באתר בנייה בטירת הכרמל.

תנועת אומ"ץ, שפועלת למען צדק חברתי, החליטה להירתם למאבק לשיפור תנאי העבודה באתרי הבנייה – ובפרט להגברת הפיקוח עליהם. ראשי התנועה, היו"ר פנחס פליצ'ה פלד ויו"ר המועצה הציבורית, עו"ד יצחק מינא, התריעו בפני שר הבינוי והשיכון זאב אלקין על אוזלת היד של המשרד שבראשו הוא עומד: "מתוך בדיקה מקיפה מצאנו שבכל אתרי הבנייה המסיבית במדינת ישראל מוקצים רק שישה-עשר פקחים, וזאת כשמספר האתרים עומד על כ-15,000".

פליצ'ה פלד ועו"ד מינא תובעים מהשר אלקין לתת את דעתו בנושא הקריטי בהקדם, ובפרט לדאוג ליחס סביר בין מספר הפקחים למספר אתרי הבנייה. נקודת תורפה נוספת היא אכיפת החוקים והתקנות: "רמת הענישה של הקבלנים מפרי החוק שלא דואגים ליישם את הוראות הבטיחות הינה מינורית", ציין פלד, וקרא לתקן את החוק – כך שקבלנים שמתנהלים בחוסר אחריות ולא שומרים על חיי עובדיהם ייענשו בחומרה.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Email

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.