שוחרי הפנימייה הצבאית בחיפה של משרד הביטחון (הריאלי) התגייסו לנקות שלושה מנחלי העיר ביוזמת החברה להגנת הטבע

שוחרי הפנימייה הצבאית בחיפה של משרד הביטחון (הריאלי) התגייסו לנקות שלושה מנחלי העיר ביוזמת החברה להגנת הטבע. השוחרים ניקו את נחלי זיו, עובדיה ועמירם שהיו מלאים בכ-1.5 טון זבל • מדובר בסנונית ראשונה לקראת שיתוף פעולה בין הפנימיה לחברה להגנת הטבע בניקוי אתרי הטבע בחיפה בשנה הקרובה.

 

כ-150 בני נוער מהפנימייה הצבאית בחיפה של משרד הביטחון, בכיתות י'-י"ב, יצאו ביום שישי האחרון, 15.11.19, לפעילות ניקיון בשלושה נחלים (ואדיות) בעיר – זיו, עובדיה ועמירם, ביוזמת ובהובלת קהילת החברה להגנת הטבע בחיפה והסביבה. "הפסולת המושלכת שלא כחוק פוגעת בראש ובראשונה בנו, בני האדם, המעוניינים לטייל וליהנות מהטבע העירוני", מספר אמיר וינר, מתכנן סביבתי בקהילת החברה להגנת הטבע בחיפה והסביבה. "זו חוויה מיוחדת מאוד, לצאת לטבע ובאותה הזדמנות גם לנקות אותו, זה חיבור משמעותי ועמוק עבור השוחרים הצעירים מאשר טיול רגיל", מספר ידידיה חזני, מפקד הפנימייה הצבאית בחיפה של משרד הביטחון. "כל מי שיוצא לטייל בטבע, שוהה בחופי הים או צועד במרחב הציבורי בישראל נתקל בתופעה המצערת של אשפה ופסולת שזרוקים בכל מקום. זה יוצר אי נעימות אסתטית וכמובן פוגע בבריאות הציבור ובמערכות אקולוגיות טבעיות", מוסיף אוהד שוורץ, מנהל קהילת חיפה והסביבה של החברה להגנת הטבע.

 

בחברה להגנת הטבע מציינים כי זו תחילתו של שיתוף פעולה ארוך טווח, במסגרתו יתנדבו שוחרים מהפנימייה במהלך השנה בניקיון, פריצת וסימון שבילים, טיפול במינים פולשים ועוד פעילויות שישפרו את מצב הטבע העירוני בחיפה. את הפרוייקט מלווים מתנדבי שנת השירות של חוגי הסיירות, שבין היתר מנטרים לאורך כל השנה את מצב הוואדיות בעיר. "הפסולת מסכנת את חיות הבר, מזהמת את מקורות המים וגורמת להתפשטות ולהתרבות של מינים מסוימים, תוך הפרת האיזון האקולוגי, התפשטות מחלות, ופגיעה בבריאות הציבור ולכן יצרנו שיתוף פעולה עם שוחרי הפנימייה במטרה לנקות את המרחב העירוני", מוסיף וינר.

 

יש תחושה רווחת בציבור, שבשנים האחרונות ישראל הופכת להיות יותר ויותר מלוכלכת. נדמה שכל אזור שאינו מתוחזק ע"י צוות ניקיון לפחות פעם ביום הופך לאתר פסולת. לכן, החברה להגנת הטבע השיקה לאחרונה את 'מרימים לישראל נקייה' – מיזם ניקיון ארצי, במסגרתו מתקיימים מדי שבוע כמה אירועי ניקיון, בכל רחבי ישראל, במטרה להניע שינוי בר קיימא שמטרתו להעלות מודעות ציבורית, להשפיע על מקבלי ההחלטות ולקדם שינוי תרבותי למען ישראל נקייה. "המטרה שלנו היא לא לארגן אירועי ניקיון ולהוציא אנשים לשטח, אלא לשנות את מנהג זריקת האשפה והפסולת בשטחים הציבוריים. אנו קוראים לשינוי מערכתי עמוק המבוסס על חינוך, פעילות ציבורית והסברה, שיפור תשתיות לאיסוף ופינוי אשפה ואכיפה ומזמינים את כל הפועלים בתחום לשלב ידיים ולפעול יחד. אנחנו בטוחים שכוח אזרחי מאוחד יביא לשינוי המציאות המלוכלכת שלנו", אומרת יעל אילמר-גירון, רכזת המיזם מטעם החברה להגנת הטבע.

צילומים אוהד שוורץ החברה להגנת הטבע

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Email

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.