בגלל ביטול מכרז שלא כדין: מדינת ישראל תשלם לחברה שזכייתה במכרז בוטלה שלא כדין פיצוי של 6.25 מיליון שקל

עו"ד אבי גולדהמר צילום יחצ

כך נקבע בהסכם פשרה שקיבל תוקף פסק דין לאחר שנשיא בית המשפט המחוזי בחיפה מתח ביקורת חריפה על רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון

ביטול זכייתה של חברת  י.א. אלון בניה בע"מ  במכרז שפרסמו  רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון להקמת פרויקט למגורים בשכונת האומנים בקריית מוצקין, יעלה בסופו של דבר למדינת ישראל בסך של 6,250,000 שקל שישולמו לחברת הבנייה. בכך הגיעה לסיומה פרשה שנמשכה כמה שנים.

עו"ד עמית מונצ'ר. צילום משרד עו"ד אבי גולדהמר

באמצעות עו"ד אבי גולדהמר ועו"ד עמית מונצ'ר ממשרדו, הגישה תחילה חברת  חב' י.א. אלון עתירה  לבית המשפט המחוזי לאחר שהמדינה החליטה לבטל את זכייתה במכרז, בגלל איחור בביצוע אחד התשלומים, במסגרת שלב מימוש הזכייה. בנוסף  החליטה המדינה לחלט לחברה ערבות בסך של כ- 1.2 מיליון שקל.

העתירה נדונה בפני נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, השופט רון שפירא שקבע בפסק דינו כי ביטול הזכייה של החברה במכרז וחילוט הערבות, "נעשתה שלא כדין, בהליך שאינו ראוי והגובל בבריונות שלטונית, תוך הפרת חובות דיוניות ומהותיות של ועדת המכרזים".

השופט מתח ביקורת חריפה על המדינה ובין השאר ציין כי "מתן האורכות לביצוע התשלומים למתמודדים אחרים, מצד אחד, והסירוב לתת ארכה דומה לעותרת, בלא שניתן לכך טעם סביר, מהווה הפרה של עקרון השוויון שבין מתמודדים במכרז.". בעניין רשות מקרקעי ישראל  כתב השופט כי התנהלותה "היא זלזול בזכויות הצד שכנגד על רקע ניצול מעמד וכוח שלטוני" וכן ציין כי הרשות הסתירה עובדות מבית המשפט וככל הנראה גם מהפרקליטות שייצגה אותה"..

"מדובר בהתנהלות בלתי ראויה של רשות ממלכתית, אשר מעבר לפגמים המנהליים בהליך קבלת החלטות וביצוען, מגלה חוסר הגינות כלפי צד להליך המתנהל בפניה, זאת במידה שאולי תצדיק בחינה ובדיקה בכל הנוגע למניעים לפעולה בצורה זו. על זאת יש להוסיף כי התנהלות רמ"י בדרך של הפרת צווי בית משפט זה מהווה, כך לכאורה, עבירה, על כל המשתמע מכך".

בעקבות פסק הדין של בית המשפט המחוזי, הגישו עו"ד  אבי גולדהמר ועמית מונצ'ר בשם חב' י.א. אלון, תביעה  כספית נגד המדינה התביעה נדונה בבית המשפט המחוזי בחיפה, בפני השופט ד"ר מנחם רניאל. לאחר שמיעת עדויות הצדדים, נוהל ביניהם גישור, בפני השופט המחוזי בדימוס נסים ממן,  במסגרתו הגיעו הצדדים להסכם פשרה בו נקבע כי המדינה תשלם לחברה סך של 6,250,000 ₪. ההסכם קיבל תוקף של פסק דין.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Email

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.