הכירו לפני שבע שנים, נישאו בבית הכנסת ועכשיו הם מתגרשים על רקע עדתי

טבעות נישואין

האישה טוענת: "אצלנו האשכנזים, חתונה בבית הכנסת היא פסולה ולכן יש לבטל את הנישואין"

בני הזוג הכירו לפני שבע שנים כאשר הקימו עסק גדול עוד בהיותם חברים. הם הצליחו להרים שותפות שהניבה הכנסות גבוהות והעסיקו יחד כמה עשרות עובדים. חייהם נראו מושלמים. ההחלטה להינשא התקבלה ביוני האחרון – והמועד נקבע לתחילת נובמבר שנה שעברה. המלחמה שפרצה ב-7 באוקטובר שיבשה את האירוע, אבל לא  את ההחלטה להנשא – והזוג נישא בטקס מרגש מאד בבית הכנסת.

המשבר בזוגיות החל מיד אחרי הנישואין. האישה ממוצא אשכנזי, הבעל ממוצא ספרדי. על פי הלכה מסוימת לספרדים מותר להנשא בבית כנסת, לאשכנזים לא.  ב"חופה – מנהגים והלכות" נקבע כי נישואים של אשכנזייה בבית כנסת יהיו רק בלית ברירה.

הבעל באמצעות עורכת הדין שרין סולן טוען להגנתו "אשתי מחפשת תירוץ היא מאוכזבת מהחתונה אבל לא היתה בריירה. כאשר חברים שלי נלחמים נהרגים ונפצעים בחזית אני לא יכול להנשא באולם עם חגיגות וריקודים. הצעתי לה לדחות את החתונה והתשובה שלה: 'כבר שלוש שנים אנחנו דוחים… עכשיו בוא נתחתן' ולכן בית הכנסת היה הפיתרון המקובל על שנינו".

האישה טוענת "התייעצתי עם כל מיני מומחים ורבנים ובמפורש אמרו לי שהחופה בלתי תקינה. אצלנו האשכנזים, חתונה בבית הכנסת היא פסולה ולכן יש לבטל את הנישואין. בסך הכל אני מבקשת לערוך חתונה מחדש ובעלי מתעקש שהדבר מגוחך". עוד הוסיפה: "אני לא אביא ילדים לעולם כשאני לא נשואה כפי שאני חושבת שצריך להנשא, תחת חופה ולא בבית כנסת".

עו"ד סולן הדגישה כי מדובר במנהגים ואיסורים שכל עדה קובעת לעצמה. בית הדין הרבני לא ימהר להתיר נישואין כאלה כאשר אין בגידה או מחלוקת עמוקה ורצינית אחרת. בני הזוג נשלחו ליישוב סיכסוך בטרם יפתח הליך גירושין. "המוזר בכל האירוע שהעסק עובד כרגיל בניהול משותף ובהרמוניה מה שיקשה עוד יותר על האישה להתגרש אם תחליט לעשות זאת אחרי הליך יישוב הסכסוך".

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Email

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.