ניצחה את הסרטן וילדה בכרמל

– קרין סבג ד"ר מוטי ברדיצב מנהל אגף יולדות, צוות התינוקיה . צילומים אלי דדון

בגיל 42 לאחר סרטן שחלה, ניתוח כריתה ו 20 שנות המתנה וטיפולים הצליחה קרין ללדת בבית החולים כרמל תינוקת בריאה. "למרות כל הקשיים בבית החולים כרמל לא הפסיקו לתת לי תקווה, הצוות הרפואי של כרמל הוא צוות מקצועי ונדיר שעזר לי להביא את האוצר שלי לעולם. אין לי מילים להודות למערך נשים של כרמל ", אמרה בהתרגשות האמא הטריה קרין.

כשקרין מחזיקה בידיה את התינוקת בת היומיים  במחלקת היולדות של בית החולים כרמל קשה שלא להתרגש מול מבול זרי הפרחים והבלונים המציפים את החדר . 20 שנה אחרי שגילו אצלה ממאירות שחלתית אשר בעטייה עברה ניתוחים, טיפולים כימותרפיים ועשרות טיפולים קשים ,למרות כל הקשיים וחוסר התקווה היא הצליחה לנצח את הסרטן ובגיל 42 היא חובקת תינוקת חדשה ובריאה שנולדה בניתוח קיסרי בבית החולים כרמל.

" הכל התחיל לפני 20 שנה, מספרת קרין סבג אז גרתי באילת ושם גילו לי בבית החולים יוספטל ציסטה קטנה ולא מזוהה. הם שלחו אותי לכריתת  הציסטה בניתוח במחלקת נשים בבית החולים כרמל. בכרמל פגשה קרין את ד"ר עופר לביא אז רופא צעיר במחלקה, וכיום מנהל מערך נשים ויולדות של בית החולים

" סיכויי ההחלמה מממאירות שחלתית  מהסוג שהופיע אצל  קרין לפני 20 שנה היו מאוד נמוכים עם פרוגנוזה לא טובה " מסביר היום פרופ' לביא, אבל לאחר דיון ותיכנון משותף הוחלט שלא  להרים  ידיים ונכנסנו עם קרין לתוכנית טיפולית בממאירות תוך ניסיון לשימור פוטנציאל הפיריון של קרין. מובן שבתוכנית הטיפולית לווה הצוות של מערך נשים את קרין  באופן צמוד ולאורך כל הדרך "

לאחר סדרת טיפולים כימותרפיים הציעו לקרין בבתי חולים אחרים להיכנס לטיפול כירורגי  נסיוני אולם בהתייעצות דחופה עם פרופ' לביא היא מחליטה לדחות ולוותר על הניתוח הניסיוני מה שבדיעבד התברר כהחלטה מאוד נכונה, שהצילה אותה כמו גם את עתיד פיריונה .

" החלטתי שאני הולכת יד ביד עם פרופ' לביא ועם כל הצוות של בית חולים כרמל ורק הם שינחו אותי מה לעשות" , מספרת קרין . אחרי שהוסברו לקרין כל הקשיים בכניסה להיריון לאחר טיפולים כימותרפיים היא ממשיכה להגיע לביקורות ומעקב במשך 8 שנים ברציפות מאילת לבית החולים כרמל.

קרין סבג והתינוקת החדשה. צילומים אלי דדון
 

פרופ' עופר לביא מסביר כי " אנחנו יודעים כי טיפולים בסרטן גינקולוגי עלולים לפגוע בפוטנציאל הפוריות של נשים  בגיל הפיריון . הטיפולים הכימותרפיים ובמיוחד טיפולי הקרינה גורמים לפגיעה קשה ולפעמים בלתי הפיכה ביכולת השחלות לייצר הורמונים ובמקביל ליצר ביציות בשלות. מכאן שהסיכויים לנשים אשר  עברו ניתוחים גינקולוגיים וטיפולים כימותראפיים נצפת ירידה משמעותית  בסיכויים להיכנס להיריון. למרות הכל בבית החולים כרמל אנחנו משקיעים מאמץ רב בחשיבה ובתיכנון של אפשרויות לשימור פיריון בחולות גינקואונקולוגיות.

במסגרת זאת, אנחנו מציעים לחולות סרטן מגוון רחב של אפשרויות לשימור הפריון דוגמאת  הקפאת עוברים , קפאת ביציות, טיפול  בכימותראפיה הממזערת את הפגיעה השחלתית, ניתוחים משמרי פיריון ואף הקפאה ושימור של  רקמת שחלה  כאשר הכל מבוצע כדי  לאפשר גם לחולות עם ממאירות  להרות בעתיד לאחר החלמתן ולהביא בסופו של יום תינוק בריא לעולם ".

לאחר שהגיעה קרין  לגיל 39 כשהיא מבינה את הקושי שלה להיכנס להיריון בצורה טבעית. פונה קרין בהמלצת פרופ' לביא לעבור טיפולי פריון. במסגרת זאת במשך שנתיים היא טופלה במכון להפריה חוץ גופית. אחרי שנתיים של טיפולי פריון מתבשרת קרין כי הטיפול האחרון הצליח וכי היא בהיריון. "כששמעתי את הבשורה לשמחה שלי לא היה גבול וקפצתי לשמיים, מספרת קרין. מיד התקשרתי לפרופ לביא ושיתפתי אותו בבשורה המשמחת הוא כמובן שמח איתי. ולי היה ברור כי למרות שאני גרה במרכז הארץ את הלידה אני עוברת אך ורק בבית החולים כרמל ".

בכל תקופת ההיריון קרין ממשיכה בעבודתה בתל אביב כשאת הבדיקות החשובות במסגרת מעקב ההריון היא מקפידה לעשות רק בבית החולים כרמל. לאחר 7 חודשי היריון ועבודה עם חיים רגילים נכנסת קרין למחלקה להיריון בסיכון וממתינה בשמירת היריון ללידה המצופה.

כשקרין עולה לחדר הלידה רואה פרופ' לביא שמלווה אותה בצמידות כי התינוקת נמצאת במצג עכוז והוא מחליט במקום לשנות את תוכנית הלידה, מלידה רגילה ללידה בניתוח קיסרי. קרין מועברת לחדר הניתוח הייעודי הנמצא בתוך מתחם חדרי הלידה ובניתוח קיסרי נולדת התינוקת החדשה במשקל 4.165 ק"ג. תינוקת חייכנית בריאה ושלימה לקול שמחת כל צוות הרופאים וחדר הלידה.

" אין לי מילים להודות לפרופ' לביא ולכל הצוות הרפואי והסיעוד המדהים של בית החולים כרמל אומרת בהתרגשות קרין כשהיא מחבקת חזק את התינוקת החדשה.

החוויה והטיפול בכרמל יוצאים מן הכלל, היחס של כל האחיות וצוות הסיעוד פשוט מדהים גם בחדרי הלידה במיון נשים ובמחלקה. כל היולדות יוצאות לאחר הניתוח והלידה עייפות וכואבות והצוות כאן מלא רגישות וסובלנות הן מרגיעות ונמצאות סביבי 24 שעות ביממה. אני ממליצה לכל יולדת לבוא ללדת כאן בכרמל כי זאת חוויה יוצאת מן הכלל ". ובראיה לאחור ולאחר כל מה שעברה מסכמת קרין ואומרת " אני חושבת שלמרות כל הקשיים אסור לוותר וצריך לעשות הכל כדי להיות אמא. תאמינו בעצמכן לכו לאנשי המקצוע הכי טובים שיתנו לכם את ההרגשה והביטחון שאתן בידיים טובות כמו ההרגשה הטובה שהיתה לי בכרמל למרות כל מה שעברתי ".

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Email

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.