כל אחד יכול להציל חיים: חמישה מכשירי דפיברילטור של מד"א הוצבו ברחבי העיר חיפה

מגן דוד אדום ממשיך לפרוש מכשירי דפיברילטור בערים * חמש עמדות הדפיברילטור שהוצבו לאחרונה ברחובות הומי אדם בחיפה מצטרפות אל עשרות העמדות שפרושות ברחבי הארץ
הצבת דפיברילטורים של מד"א בחיפה
צילום דוברות מד"א

במקרה של דום לב, כל דקה היא קריטית. עד כמה? בכל 60 שניות שחולפות ללא טיפול, מרגע האירוע, פוחתים סיכויי ההישרדות של החולה ב-7%-10%. ככל שמכת חשמל מתקבלת מהר יותר, הסיכוי של החולה לחדש את פעילות הלב גדל.

חיים רבים כבר ניצלו באמצעות מכשיר הדפיברילטור של מגן דוד אדום, שכל אזרח יכול להפעיל בקלות, ללא ידע רפואי מוקדם. המכשיר נותן מכות חשמל על פי הצורך, מכתיב את קצב ההחייאה, ומספק הוראות הפעלה קוליות וחזותיות ברורות. במקביל, הדפיברילטור מתחבר למוקד החירום של מד"א, כשהמפעיל מקבל הנחיות נוספות מהחובשים והפראמדיקים במוקד 101. באותו הזמן, צוותי מד"א מקבלים פרטים על המטופל עוד בדרכם למקום האירוע.

לאחרונה הותקנו חמש עמדות דפיברילטור באזורים הומי אדם ברחבי העיר חיפה, שמוצבות לבדן על עמודים באמצע הרחוב, בשכונות אחוזה, נווה שאנן, הדר, במושבה הגרמנית בעיר התחתית ובשוק התורכי. חזון המיזם של מד"א, שהחל לפעול ברמת גן לפני כשלושה חודשים, כי במקרה של אדם שהתמוטט על רקע לבבי וזקוק למכת חשמל, מי שהתקשר להזעיק עזרה רפואית בקו החירום 101 של מד"א יקבל מידע על הדפיברילטור הקרוב ביותר, ויוכל להפעיל אותו בעצמו, עד להגעת צוותי מגן דוד אדום למקום, ובכך לסייע להציל את חייו של החולה.

הדפיברילטורים החדשים במיזם הוצבו כחלק משיתוף פעולה של מד"א, משרד הבריאות, ועיריית חיפה. המטרה היא לקיים עוד שיתופי פעולה רבים בערים ברחבי הארץ, על מנת לשפר את הסיכוי להציל את חייו של כל אדם שלוקה בדום לב.

במקביל לעמדות הדפיברילטורים ברחובות הערים, מרחיב מד"א את פרישת מכשירי הדפיברילטור גם ביישובים קטנים יותר, ובמקומות שלאו דווקא מחויבים על פי חוק הצבת הדפיברילטורים (דוגמת שווקים, מדרחוב וכדומה).

ראש העיר ד"ר עינת קליש רותם, הודתה למד"א על היוזמה להצבת מכשירי ההחייאה במרחב הציבורי בחיפה, ואמרה: "מדובר ביוזמה שלא ניתן להפריז בחשיבותה ואשר עשויה להוות ברגע האמת את ההבדל בין חיים למוות. עיריית חיפה איתרה יחד עם מד"א אתרים עירוניים בהם ניתן להפעיל את מכשירי ההחייאה ותמשיך לפעול להרחבת המיזם. הדפיברילטורים שהוצבו בעיר מצטרפים לעשרות מכשירי החייאה שהוצבו כבר בעבר במוסדות ובמתקני עיריית חיפה, בהם מתקיימת קבלת קהל ופעילות עירונית. כל אלה נעשים מתוך מטרה מקודשת אחת, והיא שבכל מקום בעיר ניתן יהיה להושיט סיוע מציל חיים עד להגעת צוותי מד"א למקום."

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "פרישת מכשירי הדפיברילטורים בערים היא בשורה של ממש עבור הציבור במדינת ישראל. באמצעות מכשירי הדפיברילטור שמוצבים בעיר חיפה, יוכל כל אחד בזמן אירוע חירום רפואי לתת מכת חשמל מצילת חיים. הטכנולוגיה של מגן דוד אדום מביאה את הקדמה הרפואית לחיפה, ואני מייחל לפרישה בעוד ערים רבות. אני מודה למשרד הבריאות וסגן השר ליצמן, לעיריית חיפה ולראש העיר ד"ר עינת קליש רותם, על שיתוף הפעולה".

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Email

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.