תנועת אומ״ץ משיקה את ״מבחן אומ״ץ, בשילוב ראשי הרשויות המקומיות, במטרה להטמיע את כללי טוהר המידות והמינהל התקין למיגור השחיתות בשלטון המקומי

בתנועת אומ״ץ החליטו להכין ולהשיק את מבחן אומ״ץ שיקבע את מידת ידיעתם והבנתם של ראשי רשויות ועובדיהם בנושא השחיתות השלטונית.
יו״ר אומ״ץ פליצ׳ה פלד
צילום: יח"צ

במשאל שערכה התנועה בקרב עובדי רשויות מקומיות ברחבי הארץ, הסתבר לראשי התנועה כי שחיתות שלטונית אינה נובעת רק מעבירות במזיד אלא גם מחוסר ידיעת החוקים הרלוונטיים של עובדי ונבחרי הרשות או מייעוץ משפטי מוטעה מיועצים משפטיים ברשויות עצמן.

לאור ריבוי מקרי השחיתות ברשויות המקומיות, נתקבל והצטבר במשרדי תנועת אומ״ץ מידע רב מהציבור הרחב ומנבחרי ועובדי רשויות. הסתבר לתנועה שרבים מעובדי הרשויות וחברי המועצות אינם בקיאים בחקיקה בסיסית בנושאי טוהר מידות ומנהל תקין.

לדעתה של אומ״ץ, זה פתח לעבירות מתמשכות, תלונות שווא וכמובן בפגיעה ברשויות עצמן ובתושבי הרשות. השקת מבחן אומ״ץ הינו אחד הכלים להטמעת כללי טוהר המידות ומנהל תקין בקרב נבחרי ועובדי הרשויות.

אומר ד"ר זילברשלג, יו״ר הועדה לתחום השלטון המקומי באומ״ץ: ״בבחירות המוניציפליות האחרונות נתקלנו בחוסר ידע של מתמודדים בנושאים בסיסיים כמו מימון הבחירות, הבטחות קואליציוניות ותעמולה. אני יכול לומר בוודאות שחלק נכבד מהעבירות נגרמו בשוגג ללא ידיעת החוק הפשוט.

אנו רואים חוסר ידע בנושאים כמו חובת חופש המידע, מהי ההגדרה ״קירבת משפחה אסורה״, צורת הטיפול התקינה בנבחרי ציבור שסרחו ונושאים נוספים."

עוד מוסיף ד״ר זילברשלג: ״אומ״ץ נתקלת במקרים של יעוץ משפטי מוטעה הניתן לעובדי הרשויות ונבחריהן אם ע"י היועצים המשפטיים ברשות או מעורכי דין חיצוניים וכך מוצאים את עצמם ראשי רשויות עוברים עבירות מתמשכות ללא ידיעה בגלל ייעוץ שגוי ובכך חושפים את עצמם לסיבוכים אפשריים וגורמים לנזק לא מכוון לרשות עצמה״.

המבחן הינו פיתוח בלעדי של אומ״ץ, והוא מציג לראשונה סטנדרט ציבורי בהוכחת ידע בנושאי טוהר מידות ומנהל תקין בקרב עובדי ונבחרי השלטון המקומי.

את המבחן ניתן לעבור אונליין באתר ייעודי שאותו הקימה התנועה וזאת כאשר הנבחנים מסתייעים במדריך קצר לנבחן המסכם את כל החומר הנדרש. העוברים בהצלחה את המבחן זוכים לתעודה רשמית של תנועת אומ"ץ. ראש מועצת גני תקווה, ליזי דלריצ׳ה, הייתה הראשונה להצטרף ליוזמה ועברה את המבחן בהצלחה. "המבחן החשוב ביותר בתפקיד של ראש מועצה הוא מבחן ניקיון הכפיים, השקיפות וטוהר המידות. מבחן שתוצאתו ממחישה כי העוברים אותו באמת משרתים את הציבור", אמרה ראש המועצה.

יו״ר תנועת אומ״ץ, פליצ׳ה פנחס פלד קורא לכל ראשי הרשויות בארץ להוביל מהלך חשוב זה ולוודא ככל האפשר שאנשי הרשות שבראשה הם עומדים, מכירים היטב את החוק ולא יגרמו חלילה לסיבוכים מיותרים להם ולרשות המקומית."

לפרטים על הצטרפות למבחני אומץ ניתן לפנות ישירות למשרדי התנועה בטל׳  03-5605588 תנועת אומ״ץ, אזרחים למען מנהל תקין וצדק חברתי ומשפטי, עומדת בראש המאבק בשחיתות השלטונית ופועלת למען הקניית ערכי המנהל התקין, טוהר המידות והדמוקרטיה.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Email

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. יוסי אילן

    עלו והצליחו ממני יוסי אילן, עובד עירית תל אביב – יפו שחשף התנהלות פסולה (מושחתת ו/או חסרת טוהר מידות) בתחום המינויים ובתחום הצלת חיים ונלחם שנים רבות על שרידותו. כה לחי

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.