תנועת אומ"ץ עתרה לבג"ץ כנגד ביטול עילת הסבירות

פטיש של בית המשפט

יו"ר אומ"ץ, פנחס פליצ'ה פלד, ועו"ד יצחק מינא: "ביטול עילת הסבירות יגרום לתוהו ובוהו בשלטון, תוך פגיעה אנושה בזכויות הפרט" העתירה מדגישה כי הממשלה והכנסת אמנם הגדירו את החוק כחוק יסוד, אבל בפועל מדובר בחוק רגיל – שאין לו מקום בספר החוקים של מדינה דמוקרטית

תנועת אומ"ץ התייצבה לצד הדמוקרטיה הישראלית והגישה עתירה בהולה לבג"ץ בדרישה שיוציא צו על תנאי וצו ביניים בעקבות תיקון מספר 4 לחוק יסוד: השפיטה – התיקון שמבטל את עילת הסבירות. "העתירה הינה בבחינת SOS להצלת המדינה", הבהיר יו"ר התנועה, פנחס פליצ'ה פלד, את מהות הפנייה לבג"ץ ואת הדחיפות.

העתירה הוכנה תוך זמן קצר ע"י עוה"ד יצחק מינא, המשמש גם כיו"ר המועצה הציבורית של אומ"ץ, ועורכי הדין חנוך קינן ורונית וולף. בין הנימוקים לפנייה אל בית המשפט הגבוה לצדק, על-מנת שיורה לכנסת ולממשלה לנמק מדוע לא יבוטל התיקון: המצב החדש פוגע בהפרדה בין הרשויות השונות בישראל וכתוצאה מכך מטיל מגבלה של ממש על שיטת האיזונים והבלמים; פותח פתח למינויים מושחתים; וכן מאפשר לממשלה לפטר בכירים בשירות הציבורי ללא נימוק ענייני, לשתק במכוון את פעילותן של יחידות ממשלתיות חיוניות ולהתעלם מעמדות מקצועיות.

בנוסף מציינת העתירה של אומ"ץ כי התיקון בעל המשמעויות מרחיקות הלכת הועבר ללא דיונים מעמיקים מספיק בוועדות הכנסת. העותרים גם הזכירו את פסק דינו של נשיא ביהמ"ש העליון לשעבר, מאיר שמגר, בבג"ץ גנור נ' היועץ המשפטי לממשלה: "במקרה של סטייה מהותית מנתיב הסבירות, אין בידינו אלא להתערב בהחלטה".

"ביטולה של עילת הסבירות יגרום לתוהו ובוהו בשלטון, תוך פגיעה אנושה בערכי הדמוקרטיה הבסיסיים ובזכויות הפרט", הזהיר פליצ'ה פלד. "התוצאה היא הרת אסון. זהו יום כבד למדינת ישראל. כולי תקווה כי בית המשפט הנכבד יצילנו מממשלה המובילה לאבדון".

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Email

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.