מילון בסדר

מילון מיוחד שעושה סדר במושגים המבלבלים של חג הפסח הופק על ידי עיריית נוף הגליל. המילון חולק בצורה של משחק קלפים לילדי העולים החדשים שנקלטו בעיר.  

מה ההבדל בין מצה למצא? בין אגדה להגדה? בין קושיות לקשיות ובין אותות לאותיות או מטבילין ומתבלנים. לאנשים שחוגגים שנים על גבי שנים את ליל הסדר המושגים האלה בוודאי ידועים אך לעולים החדשים כמעט כל מושגי חג הפסח לא מובנים בעליל. עיריית נוף הגליל הרימה את הכפפה והחליטה השנה לעשות סדר גם במילים. דוברות העירייה חיברה במיוחד לטובת ילדי העולים החדשים, מילון מושגים מיוחד הכולל צמדי מילים הקשורים לחג בצירוף הסבר פשוט.  המילון הודפס בצורה של משחק קלפים וחולק לילדי העולים גם כמשחק דיגיטלי. כך למשל מופיע במילון צמד  המילים, אגדה – סיפור דמיוני לעומת הגדה – סיפור יציאת מצרים. כשר – מותר לאכילה על פי דין לעומת קשר – חיבור, חמץ – מזון שאסור לאכילה בפסח לעומת חמוץ, מצא- לחם שנאכל בפסח לעומת מצא – גילה או חשף, תם – איש תמים, לעומת תום – סיום דיינו – מספיק לנו לעומת דיין – שופט, אביב – עונת החג, לעומת אביו – אבא שלו, מימונה – החג המסורתי לעומת ממונה – אדם שמינו אותו לתפקיד, ביעור – פינוי לעומת ביאור פירוש ועוד.

באווירת החג צורפ למילון גם מושגים ממטבח תבשילי החג כמו למשל ההבדל בין קניידלעך- מאכל יהודי עשוי קציצה שנאכל בפסל לעומת קרעפלך, בצק מבושל ממולא בבשר טחון, מנגל – נוהג צליית בשר 'על האש' תחת כיפת השמיים לעומת מנב"ט – ראשי תיבות של מנהל ביטחון, מטבילין – משקיעים בתוך נוזל לעומת מתבלנים – מוסיפים תבלינים, חריימה – תבשיל דגים חריפים מהמטבח המרוקאי, לעומת חורמה – השמדה ועוד. במילון הלא שגרתי מופיעים פירושים גם למושגים כלליים הקשורים לחג כמו ההבדל בין קושיות לקשיות, מתארח למארח, חול המועד לחול ים, מסובים למסובין, אפיקומן לאפיקורוס, ניקיון לעומת ניקיון פסח .

ראש העיר נוף הגליל רונן פלוט ציין כי מאז פרוץ המלחמה באוקראינה קלטה נוף הגליל מספר שיא של עולים חדשים, שמגיע ל 2500 איש ועוד היד נטויה. :"נוף הגליל היא יעד מבוקש מאוד על ידי העולים, עוד בהיותם באוקראינה או ברוסיה הם מביעים את רצונם להגיע לעיר ואנו שמחים לקלוט אותם בנוף היפה שלנו"

מילון פסח

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Email

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.