החללית בראשית שוגרה לירח. רגע היסטורי למדינת ישראל

הבוקר בשעה 03:45 בראשית של Spaceil והתעשייה האווירית שוגרה אל הירח בשעה 04:23 החלו להתקבל הנתונים הראשונים מבראשית מייד יחל שלב פריסת רגליי החללית.*רה"מ נתניהו על שיגור החללית: "זה רגע של גאווה עצומה. צעד גדול לישראל וצעד ענק לטכנולוגיה הישראלית".*
שיגור חללית ישראלית רובוט ירח


*ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו הגב' שרה נתניהו השתתפו הלילה באירוע הצפייה בשיגור החללית הישראלית הראשונה לירח "בראשית", בחדר הבקרה של התעשייה האווירית.*
*ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני השיגור:*"בערב הזה אני מבקש קודם כל לזכור את אילן רמון, את רונה ואת אסף.
זו עדות לגבורה ישראלית ולדבר מופלא שמתרחש כאן. זהו צעד גדול לישראל, אבל צעד ענק לטכנולוגיה הישראלית.
אמרתי לפני כמה שעות שמדינת ישראל היא כוח עולמי עולה ועולה, עד הירח. זהו הישג כביר וזה מרגש מאוד. זה מראה למה אנחנו מסוגלים, בזכות אנשים שנמצאים כאן, ואנשים שנמצאים כאן מאחוריי (בחדר הבקרה). המדענים, המהנדסים, הפיזיקאים, המתמטיקאים, המנהלים והתורמים. מוריס, תודה לך, ותודה לכל היזמים, לכל מי שבאו עם הרעיון המסעיר הזה. אנחנו החלטנו לסייע, משרד המדע. אני לא מתיימר להגיד שאת חלק הארי אנחנו נתנו, אבל אני חייב להגיד לך שכל עם ישראל מתייצב פה מאחוריכם, באמונה גדולה ובהתלהבות ענקית.
אני ביקשתי להעלות תנ"ך, דגל ישראל, והכתובת "עם ישראל חי" על הירח. אמרו לי: 'זה בסדר, זה כבר טופל'. זה דבר שאפשר היה רק לחלום עליו.
אנחנו מדינה קטנה אבל ענקית. ענקית ביוזמה, ענקית בכושר העשייה שלה, ענקית בהישגים. יש ארבע מדינות ששיגרו חללית לירח. אחת מהן גדולה מאיתנו פי 800, אחת מהן גדולה מאיתנו פי 500, ואחת קצת פחות. אנחנו מדינה קטנה-ענקית, ומה שיש פה זו רק עדות להתחלה. זו רק ההתחלה. אני מקווה שאתם כבר מתכננים את החללית למאדים. החללית המאוישת או הלא-מאוישת, זה פחות חשוב. אבל זה רק מראה מי זה העם שלנו, מה זה העם שלנו, עם שורשים עמוקים-עמוקים במורשת שלנו, ועם השאיפה לעלות מעלה-מעלה.
אנחנו רואים את זה בכל תחום, אנחנו רואים איך אנחנו פורצים למרחב. אני רוצה פשוט לומר לכם: כל הכבוד. אנחנו מתפללים להצלחה, אבל גם עצם הניסיון זו הצלחה כבירה.
אני רוצה להתחיל לספור יחד אתכם".
*בתום השיגור אמר רה"מ נתניהו:* "כל אחד מכם יזכור כמוני את הרגע הזה, כי להיות ראשון זה פעם בחיים. הדלק האמיתי של החללית זה החוצפה הישראלית והגאוניות הישראלית. יש פה הרבה אנשים חצופים וגאונים, וכל הכבוד לכם. אנחנו פשוט נרגשים, ועכשיו אני יודע מה אני צריך לעשות בשישים הימים הבאים.


זה רגע של גאווה עצומה. זה נכון שיחד עם סין, רוסיה וארה"ב אנחנו מהווים בערך שליש מאוכלוסיית העולם, אבל התרומה שלנו היא עצומה בלי קשר לקוטן שלנו. אנחנו ענקים.
מה שאני רואה פה בתעשייה האווירית, יחד עם SpaceIL, יחד עם היזמים והמובילים של הפרויקט, יחד איתך מוריס, זה רוח והתלהבות בלתי רגילות. 
מה שיש פה זה הרבה מעבר לכסף, אני חושב שאפילו הרבה יותר מטכנולוגיה. יש פה השראה גדולה, ויש פה תעוזה גדולה, ועד לרגע זה יש פה הצלחה גדולה. אז אנחנו מסתכלים על השעון, עוד שישים יום בערך. ב-11 באפריל אנחנו ניפגש, ואני מקווה שנוכל לחגוג את הנחיתה בשלום של "בראשית".עם ישראל חי". 

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Email

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.