89 שנים של קדושה

קרדיט צילום: ניר בלזיצקי, דוברות עיריית חיפה

עשרות מתלמידי בית הספר "בסמת" בחיפה השתתפו בטקס לציון יום הולדתה ה-89 של ירוסלבה לויצקה – חסידת אומות העולם האחרונה אשר נותרה בחיים ומתגוררת בחיפה.

ירוסלבה לויצקה נולדה בשנת 1935 בפולין וגדלה עם אמה וסבה. כבר בהיותה בת 6 סייעה ירוסלבה לסבה להציל יהודים בתקופת השואה על ידי אספקת מזון והבאת תרופות, תוך שהיא משמשת כשליחתו של הסב ומצליחה להבריח את המזון הרב והתרופות מבלי לעורר את חשדם של השומרים. בשנת 1943 הסתירה משפחתה של ירוסלבה שני ניצולים יהודים ואף דאגה לאספקת מזון רב לקבוצת יהודים, שהתחבאה במרתף בית הרוס במרחק של שני קילומטרים ממקום מגוריה של המשפחה.

בשנת 1989 הוכרו ירוסלבה לויצקה, אמה וסבה כחסידי אומות העולם. בשנת 1995 היא זכתה באזרחות ישראלית ובמגורים בחיפה ומאז היא מתגוררת בבית הורים לקשישים בעיר.

הטקס לציון יום הולדתה של לויצקה נערך זו השנה השנייה ברציפות, במסגרת פעילות המכון העירוני ללימודי השואה הפועל להנצחתם של חסידי אומות העולם ולהוקרתם להטמעת זיכרון השואה. במסגרת פעילותו מקיים המכון תוכנית משותפת יחד עם מועדון "רוטרי מוריה-חיפה" ובית הספר "בסמת", אשר במסגרתו לומדים תלמידי בית הספר אודות פועלם של חסידי אומות העולם, אוספים מידע אודותיהם ומנציחים את זכרם. בחיפה קבורים 11 חסידי אומות עולם בבית העלמין הלטיני בעיר, וכחלק מהוקרתם הקימה לכבודם עיריית חיפה גן ייחודי בשכונת רמת אלון בעיר.

במהלך הטקס הקריאו התלמידים ברכות, אותן כתבו במיוחד וכן מכתב הוקרה, אותו כתב והקדיש לירוסלבה נשיא המדינה, יצחק הרצוג, לכבוד יום הולדתה.

ירוסלבה הנרגשת הודתה לתלמידים מקרב לבה על המחווה שערכו לכבודה, וציינה, כי היא אינה רואה בפועלה חשיבות מיוחדת ומעשה יוצא דופן הראוי להוקרה מיוחדת, שכן באותה התקופה בה פעלה, כולם נחשבו שווים זה בעיני זה.

בסיום הטקס הגישו התלמידים לירוסלבה עוגת יום הולדת, שרו לכבודה שירים, בעברית וברוסית ובירכו אותה בבריאות טובה ובחיים ארוכים.

אבי זיגלר, מנהל בית הספר בסמת בחיפה: "על אף הימים הקשים שעוברים על כולנו, היה לנו חשוב לקיים גם השנה את טקס לכבוד יום ההולדת של ירוסלבה. אין לי ספק, שנמשיך לקיים את המסורת הכה חשובה הזו, אותה התחלנו בשנה שעברה, כמו גם את הטקסים אותם אנו מקיימים מידי שנה בבתי העלמין לזכר חסידי אומות העולם הקבורים בחיפה, גם בשנים הבאות".

קרדיט צילום: ניר בלזיצקי, דוברות עיריית חיפה
Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Email

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.