"הנתבעת תפסה את התובע, הפילה אותו למזרון והכתה אותו 3 פעמים בישבנו ובראשו"

עו"ד איאד מטאנס. צילום יח"צ

הורים שבנם עבר התעללות במעון יום תובעים את הגננות – וגם את הרשות המקומית ואת משרד העבודה והרווחה

הגננות, אם ובתה, כבר הורשעו במשפט פלילי בביצוע שורת עבירות הרשויות מעלו בחובתן לפקח על ההתנהלות בגן ∙  עוה"ד איאד מטאנס שמייצג את ההורים הכואבים: "שמחת חייו של הפעוט נשללה באחת. הוא סובל מרגרסיה קשה, והפך לאלים בעצמו" את גובה הפיצויים יקבע בית המשפט השלום בחיפה

אלימות כלפי פעוט חסר ישע היא מעשה מחריד, ובמיוחד כשהיא מתבצעת ע"י הגננת שאמורה לטפל בו. מעבר לפגיעה ברגע המכה, עלולות להתווסף השלכות ארוכות טווח קשות, וזהו הבסיס לתביעת פיצויים שהגיש זוג הורים מישוב בצפון הארץ.

"הניפה אותו באוויר כך שרגליו כלפי מעלה וראשו כלפי מטה"

האירועים שגרמו נזק חמור לא', פעוט בן שנה וחצי בלבד, התרחשו בשנת 2021. כנגד הגננות במעון היום, אם ובתה, הוגש כתב אישום פלילי – והן הורשעו בעבירת התעללות בצוותא, בעבירת תקיפת קטין בידי אחראי ועוד.

המקרים המפורטים בכתב האישום הפלילי חמורים ומעוררים זעזוע. כך למשל באחד הימים הגננת המבוגרת תפסה את הפעוט, הפילה אותו למזרון והכתה אותו 3 פעמים בישבנו ובראשו. שעתיים לאחר מכן הגננת הצעירה הכתה גם היא את א', בגבו ובראשו, ובהמשך היום אף בעטה בראשו בזמן שהוא יושב על ספת הילדים במעון.

ביום אחר הגננת הבוגרת טלטלה את גופו הקטן של א' באוויר מספר פעמים. מעשה מחריד נוסף מתואר כך: "הנתבעת אחזה בתובע בחוזקה בין שתי רגליה למשך כחצי דקה עד שהצליח להשתחרר. בהמשך תפסה אותו בחוזקה בידיו והניפה אותו באוויר כך שרגליו כלפי מעלה וראשו כלפי מטה, והטיחה את גופו בברכיה".

פגיעה התפתחותית נרחבת וחמורה

החבלות הגופניות הותירו בא' גם צלקות נפשיות קשות. ההורים סיפרו לעוה"ד איאד מטאנס, מומחה לדיני נזיקין, כי הפעוט שהיה תמיד שמח ודינמי הפך לשבר כלי. בכתב התביעה הדגיש עוה"ד מטאנס כי ההתעללות התרחשה בשלב קרדינלי בהתפתחות של א': "כתוצאה מכך הפעוט סבל במשך תקופה ארוכה מפחדים ופוסט טראומה. הוא חזר לישון צמוד לאמו, תוך שהוא אוחז בה ומתעורר באמצע הלילה בבכי וצרחות. התיאבון שלו ירוד, הוא עומד בפינה בבית ובוכה ארוכות".

תביעת הפיצויים מפרטת גם כיצד בהמשך ישיר לאלימות הרבה שחווה, א' הפך לעולל אלים שמכה את הוריו, וכיצד הרגרסיה הובילה לכך ש"שמחת חייו נשללה באחת". נזקים נוספים הם פזילה וקושי למקד את הראייה בטווח הקרוב, ואיחור בהתפתחות השפה.

60% נכות

תביעת הפיצויים שערך עוה"ד מטאנס כוללת גם חוות דעת של ד"ר עסאם דאוד, מומחה לפסיכיאטריה של הילד. ד"ר דאוד מבהיר כי "מדובר בטראומה בעלת השפעות ארוכות טווח אשר מעצבות את עתידו של הילד. ניתן לראות בבירור כי א' סובל מהפרעת דחק פוסט טראומתית, בנוסף לעיכוב התפתחותי וקשיים תקשורתיים. התחלואה הנפשית ממנה סובל א' בעקבות ההתעללות הממושכת שעבר הינה בעלת השפעה הרסנית על עתידו".

על-פי חוות הדעת, שיעור הנכות הנפשית של הפעוט כיום הוא 60%, וכי גם לאחר גיל 18 תיוותר נכות צמיתה בשיעור 20%.

מסר חד משמעי למטפלות אלימות

הגננות הורשעו כאמור בביצוע שורת עבירות פליליות. עוה"ד מטאנס דורש גם פיצוי כספי להורים הכואבים, ולשם כך ציטט בכתב התביעה פסיקות רלוונטיות שכללו פיצוי עונשי ואף פיצוי מוגבר כביטוי לסלידת בית המשפט מהתנהגות הנתבעים. "עבירות אלימות על-ידי מטפלות הן מכת מדינה. קיים צורך כי בתי המשפט יעבירו לעברייניות אלה מסר חד משמעי".

רשימת הנתבעים כוללת גם את הרשות המקומית ואת משרד העבודה והרווחה – שני הגופים שאמורים לפקח על התנהלות מקומות שבהם שוהים ילדים מדי יום, ואשר כשלו במילוי משימה חשובה זו. למעשה, ההורים שחשדו בגננות ביקשו מהרשויות לבחון את המצלמות המותקנות במעון, אולם הדבר לא נעשה.

היקף הנזקים שאותם ניתן לחשב מוערך בכתב התביעה ב-415,000 ₪. סכום זה כולל הפסדי שכר להורים ותשלומים שכבר שולמו עבור טיפולים, תרופות, עזרת צד ג', נסיעות ועוד. בנוסף מתבקש בית המשפט השלום בחיפה, שידון בתביעה, לקבוע מהו הפיצוי ההולם עבור ההוצאות העתידיות של ההורים והפעוט, הפסדי ההשתכרות הצפויים של כולם, הכאב, הסבל ורמיסת זכויות היסוד.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Email

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.