חדש בכללית: מרפאה לפסיכיאטריה מגדרית

כללית הפעילה במסגרת מערך בריאות הנפש במחוז חיפה וג"מ שירות ייחודי המותאם למגדרים, בדגש על נשים במעגל החיים
ד"ר מרינה בר ישי
צילום: דוברות כללית מחוז חיפה וג"מ

בשורה לנשים לקראת יום האישה הבינלאומי: כללית מפעילה מרפאת בריאות נפש ייעודית לנשים. המרפאה פועלת במרפאה הגדולה של כללית בקריית אליעזר בחיפה, אך משרתת את כלל לקוחות כללית במחוז חיפה וגליל מערבי. הטיפול ניתן על ידי צוות רב תחומי  ונותן מענה רפואי כוללני על ידי פסיכיאטריות, פסיכולוגיות קליניות ועובדות סוציאליות לנשים הסובלות מהפרעות פסיכיאטריות וממצוקה רגשית בדרגות שונות, סביב השלבים השונים במעגל חיי האישה. בין הבעיות המטופלות במרפאה: דיכאון סביב לידה, תנודות רגשיות בהקשר של המחזור החודשי, ליווי נשים המתמודדות עם  ליקויי פוריות, תופעות רגשיות בגיל המעבר ועוד.

מדובר בשירות יחיד מסוגו בצפון הארץ והמרפאות הבודדות הפועלות בתחום רחבי הארץ.

סה"כ יש בארץ 5-6 מומחים בפסיכיאטריה מגדרית, בהם ד"ר מרינה בר שי – מנהלת השירות הייחודי של כללית בחיפה וגליל מערבי, אשר מסבירה: בשנים האחרונות מתגבשת בתחומים רפואיים רבים ההבנה כי לנשים יש צרכים בריאותיים ייחודיים. הרפואה מתבססת על פי רוב על ידע מחקרי שהתקבל מגברים (מרבית הנסיינים שהשתתפו בעבר בניסויים בבתי ספר לרפואה היו גברים לבנים) ואינה נותנת מענה מספק ומדויק המותאם לקבוצות אתניות או מגדריות שונות, אך כיום ברור שיש צורך בפיתוח רפואה ייעודית לקבוצות אלו, במיוחד עבור נשים אשר עוברות לאורך חייהן שינויים גופניים והורמונאליים רבים, להם השלכות על התפקיד המשפחתי והחברתי שלהן. לשינויים אלו היבטים נפשיים-רגשיים, החל מתסמונת קדם ווסתית, דרך שלב הפוריות וההיריון ועד לגיל המעבר. שינויים אלה  מלווים באתגרים ולעתים גם משברים נפשיים שמחייבים תמיכה וטיפול על ידי אנשי מקצוע. על רקע זה, הקימה כללית בחיפה שירות ציבורי קהילתי לטיפול ייעודי בפן הנפשי – רגשי של נשים, לאורך מעגל הפוריות והחיים.

מעבר להתמקדות בנשים, מדגישה ד"ר בר שי, רפואה מגדרית וכמובן פסיכיאטריה מגדרית, נותנת מענה גם למגדרים שונים, בהם קהילת הלהט"ב. חשיבותה רבה בעיקר לאנשים אשר נוטלים טיפולים הורמונליים לצורך שינוי והתאמה מגדרית, על כל ההשלכות הנפשיות שיש בכך. לכן צוות המרפאה של כללית בקרית אליעזר החל להעניק טיפול גם לקבוצה זו.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Email

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.