47 שנים אחרי – סוגרים מעגל

47 שנים אחרי – סוגרים מעגל

טקס מרגש בהשתתפות בני משפחה ותושבים, התקיים בטיילת נהריה להסרת לוט משלט הנצחה לזכרם של בני משפחת זרנקין: אירנה (אירקה), וילדיה רונית וגלעד ולזכר חייל צה״ל סמל ראשון דן (דני) סנש ז"ל מסיירת גולני, שנרצחו בפיגוע טרור בעיר נהריה בשנת 1974

בליל 24.6.74 חדרה מלבנון בדרך הים חוליית מחבלים של ארגון הפת"ח. החולייה התבצרה בבניין מגורים ברחוב בלפור 19 בנהריה. במהלך האירוע הם ירו בבני משפחת זרנקין ורצחו את אירנה, רונית וגלעד. במקום התנהל קרב יריות בין המחבלים לכוח סיירת גולני בו מצא את מותו סמ"ר דן (דני) סנש ממושב בן עמי ושבעה חיילים נוספים נפצעו בפעולה, שהצילה את חייהם של שאר דיירי הבניין. אב המשפחה מרדכי (מוטי) זרנקין שנפצע בפיגוע, היה היחיד מבני המשפחה ששרד את האירוע הקשה. לפני כשנה הלך מוטי לעולמו.

בטקס שהתקיים ביום שישי האחרון בטיילת על חוף ימה של נהריה, השתתפו בני משפחות זרנקין, אבני, קונפורטי וסנש, ראש עיריית נהריה, רונן מרלי, רב העיר נהריה, הרב ישעיהו מייטליס, דיירי רחוב בלפור 19, לוחמים ששירתו עם דני סנש בתחילת הדרך בסיירת מטכ"ל לצד חבריו הלוחמים מסיירת גולני, נציגות מסיירת גולני הנוכחית ועשרות חברים ותושבי העיר, שזוכרים היטב את פיגוע הטרור הנורא.

״ביום ארור לפני 47 שנה, פה בדיוק השתנו חיינו, נגדעו חייהם של אהובינו: אירקה, רונית וגלעד, משפחה שלמה שנעלמה באחת וכמו שנהוג לומר, במותם ציוו לנו את החיים", אמר בטקס יובל אבני, אחיינה של אירקה, בן דודם של רונית וגלעד, שהיה בן שנה בעת הפיגוע. "היום עומדים אנחנו מול סמן המקום והסיפור שיאפשר לאותו זיכרון לחזור, לאותה שותפות גורל שלנו עם העיר נהריה, לחזור ולהתהוות… לנו, המשפחה, שחיים את הכאב, את הגעגוע, הזיכרון – הוא דרך חיים, הוא אוויר לנשימה. אבל לכולם חשוב הזיכרון, כי הוא מסמל מי אנחנו, מה המחיר ולאן עלינו לשאוף, לשאוף לשלום, לשאוף לחיים של שלווה ללא אותו כאב ללא אותו זיכרון…״, הוסיף אבני.

עדנה, מֶדֶם-סנש, אחותו של דן סנש ריגשה את הנוכחים וסיפרה בפתח דבריה על אימה, לאה שכל כך התרגשה לשמוע על הטקס וברגע האחרון נבצר ממנה להשתתף בו: "תודה לכם שהגעתם לקחת חלק במעמד משמעותי זה, לי זה לא מובן מאליו. האירוע הזה הוא חלק מיוזמה, חשובה ביותר לשחזור ובניית מורשת העיר נהריה. תודה לך ראש העיר ולשאר הלוקחים חלק במשימה החשובה. גם אחרי 47 שנים יש למעמד כזה משמעות למשפחות ולאנשים שהיו חלק מאותם אירועים. אביב 1974, היה רצוף באירועי טרור – חדירות של מחבלים, באזור הצפון. ערב יום שני, הלכנו לישון, חושך, קולות ירי הקימו אותנו מהמיטות… התקרבנו לחלון והקשבנו הבנו שמשהו קורה. לא ידענו באמת מה מתרחש. אני, לרגע לא דאגתי לדני, הרי כמה שעות לפני כן, אימא, אבא ואני החזרנו אותו לשלומי, שם הוא והצוות שלו היו כיתת כוננות. בבוקר התבשרנו בידיעה ששינתה לכולנו את החיים… הוא איננו – החלל שנוצר הוא עצום ואין דבר שיכול למלא או לנחם על הגעגוע שנוצר… החיים מעולם לא חזרו להיות כמו לפני״.

בטקס נשאו דברים לצד בני המשפחה גם אלדד שרוני חברו של דני סנש ז"ל שהיה בכוח של סיירת גולני שהוזעק לאירוע ואורי צפריר, לוחם בסיירת מטכ"ל, ששירת לצד דני בשנתיים הראשונות לשירותו של סנש בצה"ל.

עיריית נהריה בחרה להנציח את האירוע בשלט שהוצב על הטיילת במקום ממנו עלו המחבלים אל החוף בדרכם לבצע את הפיגוע. ״47 שנים בדיוק אחרי אותו לילה נורא, אנו נרגשים להיפגש כאן עם המשפחה והחברים הרבים שהגיעו מכל הארץ לטקס הסרת הלוט משלט ההנצחה״, אמר ראש עיריית נהריה, רונן מרלי. ״חשוב שכל ילד שגדל בנהריה יידע ויכיר את האירועים המשמעותיים שחוותה העיר שלנו. האירוע בו נרצחו בני משפחת זרנקין והחייל דני סנש נצרבו לעד בהיסטוריה של העיר נהריה ושל מדינת ישראל וכעת, הם מקבלים מקום מכובד בטיילת בה צועדים מדי יום אלפים שחלקם אינו מכיר את סיפור הפיגוע הנורא שהתרחש בלב נהריה והפר את השקט שאפיין את העיר שנים רבות״, הוסיף ראש העיר.

צילומים: דוברות עיריית נהריה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.